• www.olecko.info

  • www.olecko.info

  • www.olecko.info

  • www.olecko.info

  • www.olecko.info

www.olecko.info

Olecko - historia, geografia, mapy, artykuły, dokumenty ...

Pomiar temperatury powietrza na stacji meteorologicznej wykonuje się według standardów Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Odczytywane są wskazania z termometru umieszczonego w klatce meteorologicznej na wysokości 200 centymetrów nad gruntem, na wolnej przestrzeni, z dala od miejsc zabudowanych.

Tylko wtedy zmierzoną temperaturę można uznać porównywalną. Dane tak mierzone są precyzyjne, punktowe i dotyczą konkretnego miejsca.

Aktualne dane ze stacji meteorologicznej IMGW w Olecku na ulicy Leśnej (54.047613, 22.486988) są pod adresem: 

http://monitor.pogodynka.pl/#station/meteo/254220090

https://hydro.imgw.pl/#map/20.1715,53.3217,8,true,true,0 

https://meteo.imgw.pl/dyn/#group=nwp&param=t-2-agl&model=alaro4k0&loc=52,19,7 

 Wiele danych podawanych w serwisach internetowych gazet i portalach na stronach internetowych sa interpolowane na podstawie innych danych: lotnisk Warszawa, Gdańsk, Kowno lub stacji meteorologicznych: Olsztyn, Suwałki.

Dokładne dane dostarczane są z sensorów Airly rozmieszczonych w Olecku (sponsor Urząd Miejski w Olecku) ale nie mogą być traktowane naukowo gdyż są umieszczone w pobliżu ścian budynków, przy oknach i przy różnym nasłonecznieniu i kierunku wiatru.

https://um.olecko.pl/strona-402-stan_jakosci_i_poziom_zanieczyszczenia.html

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad monitoruje stan dróg na podstawie danych TRAX elektronik z drogowa stacja meteorologiczna ASPG. Jest to zespołem wyspecjalizowanych urządzeń, których zadaniem jest pomiar i rejestracja parametrów pogodowych są pod adresem: 

https://www.traxelektronik.pl/pogoda/drogi/  Pakiet danych rejestrowany jest z czujników umieszczonych nad drogami. Jednak większość z nas mierzy temperaturę w innych warunkach, z termometrów i czujników umieszczonych przy oknach. Wtedy wskazania mogą różnić się od danych IMGW nawet o kilka stopni Celsjusza.

Prognoza pogody znajduje się pod adresem: https://www.yr.no/en/forecast/graph/2-763291/Poland/Warmia-Masuria/Powiat%20olecki/Olecko

Więcej klimacie Olecka i okolic:

http://olecko.info/index.php/geografia-mainmenu-35/52-klimat