Rail Baltica  koło Olecka?

 09.01.2010
Szefostwo PKP uważa, że trasa Rail Baltica powinna przebiegać przez Ełk i Olecko. Taka decyzja zapadła 4 grudnia 2010 roku.
– Braliśmy pod uwagę kwestie ekonomiczne, techniczne, ale przede wszystkim te, które odnoszą się do ochrony środowiska – mówi Krzysztof Łańcucki, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Szefostwo PKP uważa, że trasa Rail Baltica powinna przebiegać przez Ełk i Olecko. Taka decyzja zapadła 4 grudnia 2010 roku.
– Braliśmy pod uwagę kwestie ekonomiczne, techniczne, ale przede wszystkim te, które odnoszą się do ochrony środowiska – mówi Krzysztof Łańcucki, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe.
Rail Baltica to trasa, po której pociągi mają mknąć z niewyobrażalną dla mieszkańców północnego wschodu kraju prędkością grubo ponad 100 km na godz.
Ma połączyć Warszawę z Wilnem i innymi stolicami państw nadbałtyckich. Przejazd będzie trwał znacznie krócej niż do tej pory.
Wszystkie miasta walczą o to, aby znaleźć się na tej trasie, bo widzą w tym szansę na rozwój. Biznesmeni i turyści na pewno chętniej wybiorą się w podróż do Augustowa czy Ełku, jeśli przejazd będzie trwał nie pięć, a np. trzy godziny.
 

 

 

 


Walka o przebieg trasy trwała więc wiele miesięcy. Lobby warmińsko-mazurskie okazało się silniejsze.
Decyzja o wyborze wariantu trasy nie jest jeszcze ostateczna. Zarząd PKP przedstawił swoją propozycję. Trafi ona teraz do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku, która ma wystawić tzw. decyzję środowiskową. – Skupimy się jednak na tym, co proponuje inwestor – mówi Lech Magrel, szef tej instytucji. – Nie sądzę więc, abyśmy zaproponowali inny wariant.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Swoją decyzję RDOŚ ma wydać w ciągu trzech miesięcy.
– Mam nadzieję, że dotrą tam opinie samorządów Augustowa czy Sokółki – mówi Kazimierz Kożuchowski, burmistrz tego pierwszego miasta. – O przebieg trasy Rail Baltica przez nasze miejscowości będziemy walczyć dalej.

Nikt na razie nie wie, kiedy inwestycja ma być przeprowadzana. – Jeśli w miarę szybko, czyli w następnych kilku latach, to jestem za – mówi Leszek Cieślik, augustowski poseł Platformy Obywatelskiej. – Bo cały region na tym skorzysta. W każdym innym przypadku dyskusje o przebiegu trasy będą pewnie jeszcze wiele razy wracały.

Rail Baltica jest jedynym połączeniem kolejowym pomiędzy krajami nadbałtyckimi: Litwą, Łotwą i Estonią z Polską i innymi krajami UE.

[www.wspolczesna.pl]

Zobacz więcej informacji >>


http://www.olecko.com/2009

http://www.olecko.com/2008

http://www.olecko.com/2008

http://www.olecko.com/2007


Zobacz mapę projektowanej trasy koło Olecka.

Ostatnia aktualizacja: 18 marca 2010 w@m