Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nad Oleckiem

 4.09.2009
Jak obserwować Międzynarodową Stację Kosmiczną?

Po pierwsze trzeba zdobyć współrzędne geograficzne miejsca obserwacji. Do potrzeb obserwacji ISS nie muszą być bardzo dokładne - wystarczy z dokładnością do 0.5 stopnia szerokości lub długości geograficznej - stacja będzie miała drobne opóźnienie, lub poleci minutę przed czasem na trochę innej wysokości nad horyzontem. Stację, podobnie jak inne satelity można zobaczyć tylko w określonych warunkach - wieczorem lub rano - zasada jest prosta stacja musi przelatywać w pobliżu miejsca obserwacji pogrążonego już w mroku sama będąc oświetlona przez Słońce. Stacja świeci już wystarczająco mocno by można ją było zobaczyć o zmierzchu (gdy ma ok. -0.5 mag lub jest jaśniejsza), w nocy przy tej jasności jest niemożliwe przegapienie jej - jeśli znany jest mniej więcej kierunek z którego ma nadlecieć, a leci zawsze z zachodu na wschód lub z południowego zachodu na pd. wschód. [ Zobacz stację w dużych pliku graficznym 1.8MB ]

Teraz trzeba zdobyć odpowiednie i aktualne dane o przelotach - skorzystaj z pomocniczej strony do Heavens-Above - otwórz za pomocą przycisku stronę Heavens-Above z ustawionym miejscem obserwacji - wybierz link: ISS - przewidywane przeloty na najbliższe 10 dni. Jeśli stacja będzie widoczna to pojawi się tabela z informacjami o przelotach, stacja jest widoczna zwykle przez okres ok. 10 dni - rano, albo wieczorem.

Jeśli stacja będzie widoczna nie korzystaj tylko z jednej tabeli przez całe 10 dni - przyda się raz na dwa dni ściągać nową - informacje są cały czas uaktualniane - w ciągu 10 dni orbita może ulec zmianom - może pojawić się opóźnienie w przelocie stacji do 5 minut, a jeśli akurat cumował wahadłowiec czy Progress - błąd może wynieść 10 minut i więcej. Jeśli korzystasz już z aktualnej tabeli i masz dokładnie ustawiony zegarek możesz zabrać się za obserwację - na wszelki wypadek na dwór wyjdź 5 min przed przelotem - żeby czasami nie przegapić.

Jak obserwować? - obserwacja gołym okiem robi duże wrażenie - szczególnie jeśli jest to szczęście i wcześniej odcumował czy będzie cumował wahadłowiec. Przez lornetkę nadal będzie widać mknący na tle gwiazd punkt, ale zastosowanie teleskopu z powiększeniem ok. 100x pozwoli nawet zobaczyć baterie słoneczne!!! - mi się raz udało, ale na prawdę trudno jest śledzić tak szybko poruszający się obiekt - warto najpierw poćwiczyć na samolotach, tu sprawa jest znacznie ułatwiona, bo można iść za śladem smugi kondensacyjnej.

Teraz trochę teorii która pomoże Ci zaobserwować satelity na podstawie otrzymanych danych:
magnitudo - jasność obiektów na niebie. Im większa wartość tym ciemniejszy obiekt. Ludzkie oko widzi do ok. 6 mag, lornetką dostrzeżesz obiekty do ok.11 mag, teleskop widzi więcej.
 Magnitudo 0 (zero) to jedne z jaśniejszych gwiazd i planet. Nagnitudo np. -1 lub -6
to bardzo jasne obiekty na niebie.
azymut - kierunek świata wyznaczony w ten sposób, że północ ma azymut 0, wschód 90, południe 180 a zachód 270 stopni. Tak więc azymut 135 to kierunek południowo-wschodni.
wysokość nad horyzontem - podana w stopniach. Horyzont jest na wysokości 0 stopni
a punkt ponad nami na wysokości 90 stopni. Nie ma wysokości nad horyzontem większej niż
90 stopni.
współrzędne geograficzne - współrzędne w stopniach określające szerokość i długość geograficzną.
kierunki świata - opisane literowo N-północ, E-wschód, S-południe, W-zachód i ich kombinacje (np. NNW - północny zachód ale taki bardziej północny niż zachód ).

Tabela na najbliższe dni:

Wysokość nad horyzontem - podana w stopniach (90° - oznacza zenit), Azymut - tu podana jest strona świata (W- zachód, E -wschód, S - południe, N - północ), Maks. wielkość gwiazdowa - patrz opis. [http://www.astrofoto.pl/porady.php ]
 

Widok z Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 14 września 2009 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę