Szansa dla szybkiej kolei na Warmii i Mazurach

14.08.2009

Pojawia się szansa na to, że Elbląg, Olsztyn i Ełk znajdą się na trasie nowoczesnej magistrali kolejowej, łączącej polskie porty morskie z Białorusią. Zabiega o to kierownictwo Portu Elbląg, który po zbudowaniu kanału na Mierzei Wiślanej będzie m. in. obsługiwać handel zamorski Białorusi. Projekt szybkiej kolei może wesprzeć każdy, podpisując internetową petycję w tej sprawie.

Współpraca z Ukrainą i Białorusią oraz modernizacja linii kolejowej Elbląg - Białystok – to najważniejsze czynniki, decydujące o opłacalności budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną – kluczowego dla funkcjonowania elbląskiego portu. - Od zeszłego roku nic się pod tym względem nie zmieniło. Powtórzę raz jeszcze – w obecnych uwarunkowaniach, bez zaangażowania naszych partnerów z Ukrainy, względnie Białorusi, całe przedsięwzięcie miałoby problem z wykazaniem opłacalności ekonomicznej – twierdzi dyrektor Portu Elbląg w wywiadzie, udzielonym portalowi „Bałtycka Ukraina” – „Port Europa” (www.baltic-ukraine.com, www.porteuropa.eu).

 

 

W wywiadzie, udzielonym na początku lipca 2009 roku, dyrektor Julian Kołtoński informuje o obecnej sytuacji i planach rozwojowych Portu Elbląg. Jego zdaniem, dla portu kluczowe jest utrzymanie współpracy z partnerami z Ukrainy i Białorusi. „W zeszłym roku powstała koncepcja układu logistycznego Białoruś – Elbląg, obejmującego nasz port, modernizację linii kolejowej Elbląg – Olsztyn – Giżycko - Ełk – Białystok wraz z trzema odgałęzieniami w kierunku Białorusi oraz wspomniane już stanowisko systemu SUW-2000 i centrum logistyczne w Białymstoku. Sprawą tą żywotnie zainteresowane są władze województwa Podlaskiego. Istnieje nawet projekt listu intencyjnego o współpracy w tej sprawie dwóch województw Północno-Wschodniej Polski.” – dodaje dyrektor Kołtoński. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z wywiadu, umieszczonego tutaj: http://www.baltic-ukraine.com 

Aby modernizacja tej linii była możliwa, polski rząd powinien jeszcze w tym roku złożyć do Brukseli wniosek o wpisanie linii Gdynia – Olsztyn – Białystok – Mińsk do unijnej sieci transportowej TEN-T (aktualizacja sieci nastąpi w przyszłym roku, następna dopiero w 2015 r.). – Otworzy to drogę do finansowania jej modernizacji ze środków unijnych. To najkrótszy szlak łączący polskie porty z Białorusią, dlatego powołując się na ten argument, mamy szansę na stopniowe wyrwanie Północno-Wschodniej Polski z komunikacyjnej zapaści. Niestety, nikt za nas o tę sprawę nie będzie zabiegał, dlatego zachęcam do podpisania internetowej petycji, którą można znaleźć tutaj: http://www.petycje.pl/petycja - mówi Jakub Łoginow, właściciel portalu tematycznego www.porteuropa.eu, na którym można dowiedzieć się więcej na temat tego projektu. – Podpisanie petycji zajmuje tylko chwilę, a może bardzo pomóc w przeciwdziałaniu marginalizacji transportowej Warmii i Mazur – dodaje Jakub Łoginow.
Źródło: Port Europa – www.porteuropa.eu

Jakub Łoginow www.baltic-ukraine.com 

Ostatnia aktualizacja: 13 sierpnia 2009 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę