„Podróże bliskie” Zbigniewa Herberta do Olecka.

19.02.2009
W środę 18 lutego 2009 r. odbyło się spotkanie literackie z autorem książki „Podróże bliskie. Zbigniew Herbert i Suwalszczyzna”. Zostało ono zorganizowane przez olecką filię Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Prof. T. Kotarbińskiego w Olsztynie.

 Na spotkanie przybyło wielu miłośników twórczości Zbigniewa Herberta, w tym liczne grono nauczycielskie. Zbigniew Herbert, jeden z najważniejszych polskich poetów współczesnych dziewięciokrotnie przebywał na Suwalszczyźnie, a lato 1983 i 1984 roku spędzał u Państwa Jacewiczów w Olecku. Tu wraz z żoną odpoczywał przed zgiełkiem miasta, ale też szukał inspiracji, pisał i szkicował.

 

 Prezentowana na spotkaniu książka ukazuje mało znane fakty z życia wybitnego artysty, fragmenty korespondencji do przyjaciół, zapiski, rysunki i wspomnienia świadków. Zawiera także opublikowane po raz pierwszy opowiadanie pt. „Wyprawa pod Jonaszem”.
Autor poświęcił dużo czasu i sił na zbadanie śladów Herberta w naszym regionie. Podziękował mieszkańcom Olecka, którzy pomogli mu w tych badaniach.

Bardzo miłą niespodzianką było wręczenie przez autora egzemplarza książki wszystkim uczestnikom spotkania. Już po pobieżnym przejrzeniu opracowania można było znaleźć wiele oleckich akcentów – fotografie skoczni, panoramy jeziora z widokiem na zamkową wieżę, amfiteatru - kamiennej półrotundy. Podsumowaniem spotkania było podpisywanie książki przez Pana Zbigniewa Fałtynowicza.

Data dzisiejszego spotkania nie była przypadkowa – powiedziała Elżbieta Rowińska kierownik oleckiej filii biblioteki. Rok wcześniej, dokładnie 18 lutego 2008 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja Roku Zbigniewa Herberta. Dzisiejsze spotkanie autorskie połączone z otwarciem wystawy „Na przerywistej linii egzystencji – Herbertowska lekcja poezji” można uznać za uroczyste zakończenie Roku mające szerszy wydźwięk. Serdecznie zapraszam dzieci i młodzież szkolną do obejrzenia wystawy, którą gościć będziemy u siebie do połowy marca. [Więcej fotografii]

H. Bogdańska
www.powiat.olecko.pl

Ostatnia aktualizacja: 19 lutego 2009 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę