Rozbita awionetka znaleziona w jeziorze

1.10.2008
 
29-30 września 2008 r. - Jezioro Dworackie, pow. olecki

Prywatny mały samolot Aeroprakt-22L [
zobacz stronę WWW] wyleciał w sobotę rano z lotniska w Turośli Kościelnej pod Białymstokiem. Prawdopodobnie awionetka miała kierować się w stronę Olsztyna i lądować po drodze w Rostkach koło Pisza. Nigdy tam nie doleciała. Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze W niedzielę wieczorem o zaginięciu maszyny poinformowano dyżurnego olsztyńskiej policji.
Rano, na miejsce prawdopodobnego zaginięcia (według zeznań świadków) nad Jezioro Dworackie k/Olecka, zadysponowano zastęp SLRw z łodzią pontonową z JRG Olecko, a następnie strażaków z łodzią motorową z JRG Mrągowo i strażaków-płetwonurków z sonarem z JRG Giżycko. Do akcji włączył się również śmigłowiec z Komendy Głównej Policji z kamerą termowizyjną. Późnym popołudniem, za pomocą sonaru, zlokalizowano prawdopodobne miejsce zatonięcia samolotu. Dwóch płetwonurków zeszło pod wodę i odnalazło wrak poszukiwanej maszyny. W kabinie znajdowały się zwłoki dwóch mężczyzn. Ze względu na porę nocną i bezpieczeństwo nurków, w porozumieniu z policją i prokuraturą, działania związane z wydobyciem ciał i awionetki przełożono na następny dzień.
We wtorek, po godz. 9:00 wznowiono akcję. Do strażaków z Olecka, Giżycka i Mrągowa dołączyli strażacy-płetwonurkowie z JRG Olsztyn. Cały czas strażacy współpracowali z, obecnymi na miejscu, przedstawicielami Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. W pierwszej fazie działań, zastęp nurków dokonał rozpoznania, którego celem było zebranie informacji niezbędnych do podjęcia decyzji o sposobie i możliwościach wydostania ciał a następnie samolotu. Po konsultacjach, wydobyto ciała obydwu mężczyzn i przekazano je policji, a następnie za pomocą balonów wypornościowych i sztywnych pojemników do stabilizacji skrzydeł samolotu, strażacy-płetwonurkowie doprowadzili do wypłynięcia maszyny na powierzchnię i doholowali ją do brzegu. Tu, za pomocą dźwigu, awionetka została wydobyta z wody i umieszczona na lawecie. Dochodzenie w sprawie wyjaśnienia przyczyn oraz okoliczności wypadku prowadzą policja, prokuratura i PKBWL.
W dwudniowych działaniach uczestniczyło 8 zastępów PSP (21 strażaków) oraz jednostka OSP Świętajno (5 strażaków).

Opracowanie: st. kpt. Małgorzata Szmidt-Jeżewska, KW PSP Olsztyn
http://www.straz.gov.pl/?p=/pl/news/&n=31489


30 .09.2008 .Awionetka wydobyta z jeziora

Nad jeziorem Dworackim k. Olecka zakończyła się akcja lokalizowania i wydobywania z wody awionetki.
Samolot z nieustalonych jeszcze przyczyn runął do jeziora.
W katastrofie awionetki zginęły dwie osoby, w tym prawdopodobnie właściciel samolotu. Ciała wyłowiono ze spoczywającego na dnie wraku.
Jak poinformowała rzeczniczka olsztyńskiej Straży Pożarnej Małgorzata Szmidt-Jeżewska, strażakom udało się już wydobyć na brzeg wrak. Został on załadowany na lawetę i zabrany znad brzegów jeziora. Gdy ocieknie z wody zostanie poddany oględzinom.
ND, PAP, keb WPROST


29.09.2008 Rozbita awionetka znaleziona w jeziorze

Po dwudniowej akcji poszukiwawczej odnaleziono wieczorem awionetkę na głębokości 6 metrów w jeziorze Dworackim koło Olecka. W kabinie znajdują się dwa ciała przypięte pasami bezpieczeństwa - poinformowała rzeczniczka straży pożarnej Małgorzata Szmidt-Jeżewska.
Do pracy przystąpili strażacy płetwonurkowie. Wcześniej wody jeziora prześwietlali strażacy za pomocą sonaru.
Samolot wyleciał w sobotę z miejscowości Turośń Kościelna pod Białymstokiem prawdopodobnie w kierunku Olsztyna i miał mieć międzylądowanie w miejscowości Rostki w gminie Pisz. Gdy awionetka się tam nie pojawiła, wszczęto jej poszukiwania przy użyciu samolotu z noktowizorem, które nie przyniosły rezultatów.
W poniedziałek na policję w Olecku zgłosił się mężczyzna, który powiedział, że jego matka widziała lecącą nad jeziorem awionetkę. Poszukiwania prowadzone były we wskazanym przez świadka miejscu - brało w nich udział kilkadziesiąt osób.
Dyrektor Aeroklubu Białostockiego Henryk Sosnowski powiedział, że zaginiona maszyna to mały samolot, tzw. ultralight, należący do osoby prywatnej. Lądowisko, z którego wystartowała, wykorzystywane jest przede wszystkim przez motolotniarzy. Na pokładzie były dwie osoby, w tym prawdopodobnie właściciel maszyny.
pap, keb WPROST


ZAGINIĘCIE AWIONETKI WARMIŃSKO MAZURSKIE WAŻNE!!!!!!!!!!!  PROSZĘ O POMOC LUDZI Z WARMIŃSKO MAZURSKIEGO... W SOBOTE OK. GODZ 12 ZAGINEŁA NA TYCH TERENACH ŻÓŁTA AWIONETKA NA KTÓREJ ZNAJDOWAŁ SIĘ MÓJ TATO!! JAKBYŚCIE COŚ WIDZIELI, ALBO PRZEJECHALI OKOLICE OLECKO- ŚWIĘTAJNO-SAJZY W POSZUKIWANIU ŻÓŁTEGO AEROPAKTA BYŁBYM OGROMNIE WDZIĘCZNY. PROSZĘ O INFO NA NR. 515917577!!
 

Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole.

 Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

i Stronę odwiedzono razy.

Ostatnia aktualizacja: 10 października 2008 w@m