Krótsze wakacje, za to dodatkowe ferie

28.03.2008

ZMIENIA SIĘ TRADYCYJNY SZKOLNY KALENDARZ

A co na to uczniowie, czy ktoś ich w ogóle zapyta o zdanie?
TVN24Wakacje dopiero z początkiem lipca, krótsza o tydzień przerwa zimowa, ale za to dodatkowe ferie jesienią i dwutygodniowa przerwa wiosenna na czas matur i egzaminu gimnazjalnego. Takie propozycje zmian organizacji roku szkolnego rozważa Ministerstwo Edukacji - informuje "Dziennik".
Nowy kalendarz szkolny, dzieło dolnośląskich pedagogów, już ponad dwa tygodnie temu trafił na biurko szefowej MEN Katarzyny Hall. Ze zmian cieszą się nauczyciele, którzy od dawna skarżą się, że w pierwszym semestrze roku szkolnego przewiduje za mało wolnego, a matura paraliżuje prowadzenie lekcji.

Co się zmieni w uczniowskim kalendarzu?

Według nowego kalendarza, rok szkolny zaczynałby się tak jak teraz - 1 września. Ale już 29 października zaczynałyby się tygodniowe ferie jesienne.

Kolejna nowość to skrócenie ferii zimowych do jednego tygodnia oraz przerwy wielkanocnej o trzy dni. Zaoszczędzone w ten sposób dni nauki pozwoliłyby na dwutygodniową przerwę wiosną - na początku maja. Wtedy uczniowie młodszych klas liceum i gimnazjum odpoczywaliby, a ich starsi koledzy pisaliby maturę, czy egzamin gimnazjalny. Nauczyciele liceów podkreślają, że teraz nauka w tym czasie to fikcja.

Z przerwą wiosenną wiązałoby się też przedłużenie roku szkolnego. Kończyłby się on 30 czerwca, a nie jak do tej pory, nawet kilkanaście dni wcześniej.

A co na to uczniowie, czy ktoś ich w ogóle zapyta o zdanie? Obiektywnie patrząc - nic nie stracą, co najwyżej trudno im się będzie przyzwyczaić do nowych terminów przerw.

mon//gak [www.tvn24.pl]

Emerytury nauczycieli

„To jedna z największych grup zawodowych korzystających z wcześniejszych emerytur. Na wcześniejszą emeryturę mogą przejść na dwa sposoby: - wiek 55/60 lat, staż pracy 20/25 lat,

z czego 15 lat w oświacie (na mocy ustawy emerytalnej), lub na ogólnych zasadach przewidzianych dla kobiet, lub wiek nieistotny, ale trzeba mieć większy staż pracy - 30 lat (niezależnie od płci), z czego w oświacie 20 lat. W szkolnictwie specjalnym wystarczy 25 lat stażu (z czego 20 lat w szkolnictwie specjalnym). Zapewnia to art. 88. "Karty nauczyciela".

A co z nauczycielami, którzy do końca 2008 roku nie osiągną wymaganego stażu i wieku? Nie będą mogli skorzystać z pomostówek. To rewolucyjne rozwiązanie!

Żaden z poprzednich rządów nie ośmielił się odebrać nauczycielom przywilejów emerytalnych. W zamian obecna koalicja PO i PSL chce podwyższyć nauczycielskie pensje i przygotować program aktywizujący (za rządowe pieniądze nauczyciele będą mogli się przekwalifikować). Związkowcy z ZNP ławo z emerytur pomostowych nie zrezygnują. Nauczyciele to największa grupa zawodowa, która korzysta z emerytalnych przywilejów, co roku ok. 14 tyś. nabywa prawa do wcześniejszej emerytury."

 

Na podstawie: Głos Nauczycielski www.glos.pl

 

 

 

 

 

Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia 2008 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę