Czy olecka kolej powróci do świetności?

 27.03.2008
 
Olecki dworzec PKP oraz jego sąsiedztwo to bardzo zaniedbany teren. Mimo wielu połączeń stałych Olecka z Ełkiem oraz najnowszego bezpośredniego kursu z Olecka do Wrocławia, nadal nie ma porządnego gospodarza, który zająłby się modernizacją czy remontem budynku dworcowego...

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

Może warto przy tej okazji sięgnąć głęboko w przeszłość, aby przypomnieć czytelnikom naszego pisma o początkach kolei żelaznej na Mazurach, a szczególnie o węźle ełckim. Jak pisze znawca kolei Dariusz R. Dołubizno, znacznie wcześniej kolej trafiła do Ełku niż do Olsztyna. 8 grudnia 1868 roku doprowadzono do Ełku Ostpreussiche Sudbahn (Kolej Południowa Prus Wschodnich).

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

Trasa z Królewca biegła przez Iławę, Głomno, Bartoszyce, Korsze, Kętrzyn i Giżycko. Szlak ten na przedmieściach Królewca odbiegał od Ostbahnu (Kolei Wschodniej).
Od 1 listopada 1871 roku Ełk stał się stacją przelotową, odcinek przedłużono do Prostek. Po 2 latach szlak ten zyskał rangę połączenia międzynarodowego, kiedy skończyły się prace po stronie rosyjskiej, chociaż ruch ten był trudny ze względu na różną szerokość torów. W Prusach była to stephensonowska szerokość torów, wynosząca 1435 mm, a po rosyjskiej 89 mm od Europy, czyli 1524 mm. Dzięki połączeniu Ełku z Białymstokiem podróżni mogli korzystać w obu kierunkach z kolei warszawsko-petersburskiej. Dalej - przez Czeremchę - można było dostać się aż do Brześcia Litewskiego.

Trzecią linią, którą doprowadzono do Ełku, była bardzo dla nas, olecczan, istotna linia z Wystruci, biegnąca porzez Gołdap do Olecka. Od 1 lipca 1879 r. Ełk stał się w taki oto sposób stacją węzłową. Powstał więc szlak o znaczeniu strategicznym, który połączył dwa większe pruskie miasta i garnizony. 16 listopada 1885 roku uruchomiono połączenie Ełku z Olsztynem przez Pisz i Szczytno.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

Ostatnią linię z Ełku wybudowano 15 czerwca 1915 roku do Orzysza. Potem jeszcze powstała linia wąskotorowa.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

W czasie I wojny światowej ełcka kolej ucierpiała bardzo mocno. Lepiej już było po II wojnie światowej, kiedy to stosunkowo szybko uruchomiono połączenia kolejowe.
Pierwszy pociąg elektryczny uruchomiono z Białegostoku do Ełku dopiero 12 grudnia 1990 roku. Na tym jedynym szlaku poprzestano i właśnie dlatego dotąd można rozkoszować się urokami Mazur, kiedy ogląda sieje z okna jadącego pociągu.
PKP ma w planach uruchomienie do 2013 roku połączenia Rail Baltica, które ma połączyć Helsinki (Finlandia) z Polską - przez Trakiszki, Suwałki, Raczki, Cimochy, Wieliczki, Olecko i Ełk
Mamy nadzieję, że plany te nie pozostaną tylko na papierze, chociaż założenia tego projektu wyglądają zupełnie fantastycznie...

Tygodnik Olecki 11(531) 2008

Darek Josiewicz, Koło Miłośników Ziemi Oleckiej
Przy pisaniu tego tekstu opierałem się na artykule Dariusza Dołubizno pt. „Ełcki węzeł kolejowy" z „Jaćwieży" nr 8/1999.

 

Ostatnia aktualizacja: 27 marca 2008 w@m