Via Baltica - koło Olecka?

20.02.2008  
13 lutego w Ełku odbyło się spotkanie przedstawicieli lokalnych samorządowców z przedstawicielem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych dyrektorem Nicewiczem oraz posłami na Sejm i Senatorami.

Na spotkaniu obecni byli m. in. wicewojewoda Jan Maścianica, marszałek Jacek Protas, senator Marek Konopka, eurodeputowany Krzysztof Hołowczyc, posłowie Jerzy Gosiewski, Andrzej Orzechowski, Lidia Staroń, Stanisław Iwiński. Olecko reprezentowali Starosta Stanisław Ramotowski oraz Burmistrz Wacław Olszewski.
Dyskusja dotyczyła m. in. projektu nowej trasy drogi Via Baltica. Wszyscy obecni poparli przedstawiony na spotka¬niu projekt przebiegu trasy. Wiodła by ona z Warszawy przez Ostrów Mazowiecką, Łomżę, Ełk, Kalinowo, Cimochy, Raczki, Suwałki do Budziska.
Trasa w ten sposób wyznaczona nie przebiega przez strefy ochronne przyrody.

[Na podstawie Tygodnika Oleckiego 7/2008]

Cytat:
Sejmik województwa warmińsko - mazurskiego mówi - Via Baltica przez Ełk

Via Baltica przez Ełk- za przyjęciem takiego wariantu opowiada się sejmik województwa warmińsko - mazurskiego. Takie stanowisko przedstawili dziś w Ełku Jarosław Słoma, członek zarządu województwa warmińsko mazurskiego i Tadeusz Jarmuzewicz poseł PO. Obecny wariant drogi ekspresowej z Warszawy do Helsinek zakłada, że będzie ona przebiegała przez Białystok, Augustów i Suwałki. To wywołuje protesty ekologów, którzy boją się o obszary cenne przyrodniczno.
- Tylko droga przez Ełk uratuje Dolinę Rospudy. Polska strona nie ma racji upierając się przy wariancie Via Baltici przebiegającym przez Augustów i przez Dolinę Rospudy- przekonywał Słoma. - Biorąc pod uwagę kilkadziesiąt wersji przebiegu Via Baltici najlepszy jest wariant zakładający jej przebieg przez Cimochy, Kalinowo, Ełk i Nową Wieś Ełcką- mówił Słoma.

[www.augustow-online.pl/?q=node/478]

 

Czytaj:

http://www.viabaltica.scottwilson.com.pl 

http://prostozlomzy.pl/ 

 


Wstrzymano budowę fragmentu obwodnicy Augustowa
2008-01-08 17:05

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wstrzymała budowę fragmentu obwodnicy Augustowa (Podlaskie) na północ od Doliny Rospudy. Decyzja zapadła w poniedziałek - poinformowało we wtorek biuro prasowe GDDKiA.
Decyzję podjęto ze względu na rozpoczynające się w środę obrady "Okrągłego Stołu" - spotkania przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury, samorządów, organizacji pozarządowych i GDDKiA, poświęcone rozwiązaniu konfliktu w Dolinie Rospudy.

Jak podało biuro prasowe GDDKiA, decyzja o wstrzymaniu bodowy została podjęta w porozumieniu z ministrem infrastruktury i w uzgodnieniu z wykonawcą tej trasy, firmą Budimex-Dromex.

"Mam nadzieję, że ta decyzja będzie kolejnym dowodem woli porozumienia w tej sprawie zeástrony GDDKiA. Chcemy jak najszybciej uzyskać takie decyzje odpowiednich organów państwowych, dzięki którym szybko będzie można wybudować obwodnicę dla Augustowa. Zakaz budowy będzie obowiązywał przez cały czas trwania negocjacji, które mam nadzieję szybko przyniosą konstruktywne rozwiązanie" - powiedział cytowany w komunikacie Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Zbigniew Kotlarek.

Fragment drogi, gdzie wstrzymano roboty budowlane, biegnie na północ od Doliny Rospudy do przecięcia z drogą krajową nr 8, w miejscowości Gatne.

Spotkanie wszystkich zainteresowanych stron konfliktu wokół budowy obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy w ramach tzw. okrągłego stołu zapowiedział w połowie grudnia minister środowiska Maciej Nowicki.

10 grudnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministra środowiska w sprawie obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy. Decyzja dotyczyła środowiskowych warunków zgody na budowę obwodnicy. Wyrok, gdy się uprawomocni, oznacza, że procedura odnośnie obwodnicy musi zacząć się od nowa, a inwestor musi ponownie złożyć wniosek dotyczący budowy drogi.

Uchylone w kwietniu 2007 r. postanowienie ówczesnego ministra środowiska Jana Szyszki dopuszczało, by obwodnica Augustowa w dolinie rzeki Rospudy mogła zostać zrealizowana w jednym z dwóch wariantów - tunelu drogowego lub estakady. Zgodnie z decyzją ministra środowiska, wybór wariantu, po przeanalizowaniu kosztów, miał należeć do inwestora.

W sierpniu ówczesny premier Jarosław Kaczyński wstrzymał planowane prace przy budowie obwodnicy. GDDKiA oraz firma Budimex Dromex ustalili zmianę harmonogramu prac budowlanych.

W lipcu 2007 r. Komisja Europejska wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości UE z wnioskiem o wydanie pilnego zakazu prowadzenia prac budowlanych. W odpowiedzi Polska przesłała zapewnienie, że prace nie będą prowadzone aż do wydania wyroku, czy budowa jest zgodna z unijnymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska.

Nie wpływa to na postępowanie w sprawie głównego wniosku KE, która w marcu pozwała Polskę do Trybunału w Luksemburgu, uznając, że budowa obwodnicy Augustowa (a także obwodnicy Wasilkowa koło Białegostoku w Puszczy Knyszyńskiej) jest złamaniem unijnego prawa.

W lipcu ub.r. Trybunał odrzucił wniosek Polski o rozpatrzenie sprawy w trybie pilnym, co oznacza, że proces może trwać nawet dwa lata.

[http://www.wprost.pl/ar/?O=121080]


 

Ostatnia aktualizacja: 20 lutego 2008 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę