Olecka sieć ciepłownicza

 27.04.2008
 
Wywiad z Cezarym Rzepeckim, kierownikiem Oddziału TABEX S.A. w Olecku przeprowadził Bogusław M. Borawski.
TO: - Władze powiatowe i miejskie podjęły albo podejmą decyzje co do sieci ciepłowniczej modernizowanej obecnie przez Tabex S.A.
Cezary Rzepecki: - Jest taka wola włodarzy powiatu i miasta, aby zlikwidować część kominów małych ciepłowni i zasilać miasto w ciepło z jednego dużego źródła. Problemem podstawowym realizacji tego przedsięwzięcia jest to, że nie ma ogólnej miejskiej sieci cieplnej.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

TO: - Czy znaczy to, że nie będzie realizacji tego projektu?
C.Rz.: - Tabex S.A. podejmie się zbudowania takiej sieci. Będziemy ją budować sukcesywnie i po kolei podłączać zainteresowane zasilaniem w nasze ciepło obiekty. Na początek będzie to Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych. Tutaj już mamy podpisane porozumienie ze Starostą. Następnym etapem będzie szpital.
Nad tą częścią projektu trwają jeszcze prace projektowe, bo ciężko jest ustalić zapotrzebowanie na moc, która powinna być dostarczona. Kolejnym etapem rozbudowy sieci będzie podłączenie osiedla zasilanego przez kotłownię usytuowaną przy ulicy Składowej.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

TO: — Czy istniejąca przy Tabex S.A. kotłownia jest w stanie zagwarantować moc takiemu przedsięwzięciu, czy trzeba ją do tego celu rozbudować?
C.Rz.: - Będziemy kotłownię modernizować. Takie przedsięwzięcie i tak by nas czekało: kotły pracują od trzydziestu lat. Muszą być wymienione. Zamontujemy kotły WR, które są znacznie lepsze od pracujących obecnie kotłów WCO. Technologia w ciągu tych trzydziestu lat poszła znacznie w górę. Sprawność tych urządzeń jest wyższa o 20% i pozwoli o obniżenie ceny ciepła. Rurociągi też będą budowane nową metodą technologii preizolowanych. Takie rurociągi mają bardzo małe straty i pozwoli to na dalsze oszczędności.

 

 

 

 

 

 

 

 TO: — Czy można określić dzisiaj cenę ciepła?
C.Rz.: - Na dzień dzisiejszy trudno określić jej wielkość. Nośniki energii tylko w tym roku, wg przewidywań ekspertów, mają podrożeć od 15 do 20%.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

TO: - Czy będzie to kotłownia węglowa!
C.Rz.: - Głównym paliwem będzie miał węglowy z udziałem paliw odnawialnych, takich jak: trociny, zrębki drewniane czy też wierzbina.
TO: — A co z ekologią? Czy modernizując kotłownię Tabex S.A. będzie musiał zwiększyć standardy?
C.Rz.: - Oczywiście! Nikt nam nie pozwoli na zbagatelizowanie problemu. Podczas rozbudowy musimy również zwiększyć przepustowość komina. Przy zwiększeniu mocy obecnie istniejący nie jest w stanie przenieść takiej ilości spalin. Nowy komin będzie spełniał wszelkie wymagania ekologiczne Unii. Będziemy również używać paliwa niskosiarkowego tak, że emisja tego typu spalin będzie niższa niż dotychczas.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

TO: — Jaką moc będzie miała ciepłownia?
C.Rz.:- Istnieje problem z ustaleniem ilości ciepła, jakie potrzebuje szpital. Według różnych wersji zapotrzebowana moc waha się do 1,3 do 4 megawatów. Jest to bardzo duży rozrzut. W chwili obecnej jesteśmy w trakcie precyzyjnego ustalania tej wielkości.
TO: - Gdyby zapotrzebowanie było na poziomie 4 megawatów, jaka część miasta mogłaby być podłączona?
C.Rz.: - Praktycznie cała ulica Gołdapska,
aż do Placu Wolności. Następnym etapem jest poprowadzenie rurociągu nasypem wąskotorówki do mającego tam powstać kompleksu sportowego. Istnieje jeszcze kwestia odbiorców indywidualnych: domów jednorodzinnych, hoteli, sklepów.
TO: - Czyli jedyny poważny problem to brak sieci przesyłowej? Budowa brakujących nitek wymaga dość sporych nakładów. Jakie to są koszty?
C.Rz.: -Aktualnie jesteśmy w trakcie projektowania sieci. Koszt takiego przedsięwzięcia to 1000 złotych za metr bieżący sieci - zależy to głównie od jej przekroju. W chwili obecnej jest to jednak kosztowne przedsięwzięcie, bo rury używane do tego celu są bardzo drogie.
TO: - Czy sieć będzie miała zabezpieczenie, by nie wydarzyła się taka historia jak ostatnio w Szczecinie, czy kilka lat temu w Suwałkach?
C.Rz.: - Nasza kotłownia ma zasilanie z dwóch stron, jeśli chodzi o sieci energetyczne średniego napięcia. Jeżeli jednak padnie wysokie napięcie, to możemy jedynie zwrócić się z prośbą do Litwy, aby nam sprzedała brakującą energię.
TO: — Czyli jak padnie średnie napięcie, to nie będzie problemu?
C.Rz.: - Tak, ale myślę, że zainwestujemy w agregaty prądotwórcze, aby mieć zabezpieczenie na taką ewentualność.
TO: -A jak pęknie rura przesyłowa?
C.Rz.: - Póki co kotłowni przy szpitalu i przy Składowej nie będziemy likwidowali. Będą one kotłowniami rezerwowymi i będą stanowiły ewentualne zabezpieczenie na wypadek awarii. Istnieje jednak projekt objęcia miasta pętlą. Przy takim zabezpieczeniu można się pokusić o całkowitą likwidację kotłowni rezerwowych.
TO: - Dziękuję za rozmowę.

„Tygodnik Olecki" nr 16 (536)


Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2008 w@m