Rail Baltika przez Olecko?

 14.12.2008
Ełk, Augustów - Eksperci ocenią koszty Rail Baltiki (hel)

Kilka dni temu PKP zleciła wykonanie raportu opłacalności Rail Baltica. Na podstawie tego dokumentu zapadną decyzje, czy trasa będzie prowadziła z Białegostoku przez Ełk, czy też przez Augustów.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

Kilka tygodni temu, jak informowaliśmy, augustowscy radni, w piśmie skierowanym do ministra infrastruktury, wyrazili zaniepokojenie planowanym przebiegiem trasy szybkiej kolei. W master planie bowiem pojawił się zapis, że linia będzie budowana przez Ełk. Takie rozwiązanie, zdaniem rajców, byłoby szkodliwe dla Augustowa.

W odpowiedzi na list, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Juliusz Engelhard poinformował radnych, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona.

Wprawdzie przebieg trasy przez Ełk i Olecko rekomendował rządowy zespół, ale jest ona bardziej kosztowna niż ta przez Augustów. W Olecku np. trzeba byłoby zmieniać czoło pociągu, poza tym budować nowe tory z Ełku do Suwałk, bowiem istniejące nie nadają się do użytkowania.

W ostatnich dniach listopada PKP zleciło wyłonionej w drodze przetargu firmie wykonanie dokumentacji technicznej na budowę kolei ekspresowej. W pakiecie tym ma się też znaleźć studium opłacalności. Rozważane będą obie trasy - przez Ełk i Augustów.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze
 

 

 

 

 

Ten dokument, który ma być gotowy w 2010 roku oraz raport oddziaływania na środowisko zdecyduje, którędy pobiegnie trasa Rail Baltica.
Juliusz Engelhard informuje też, że termin budowy linii nie jest jeszcze znany.

[www.wspolczesna.pl]

 

 

 

 

 

 

 

 

Region - 1 mln euro na dokumentację Rail Baltica
opr. online, PAP

1 mln euro będzie kosztowało przygotowanie całej dokumentacji technicznej do modernizacji podlaskiego fragmentu międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica: Białystok-Suwałki-Trakiszki do granicy z Litwą – poinformował dziś PAP rzecznik prasowy PKP PLK Krzysztof Łańcucki.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze PKP PLK zawarło w środę w Warszawie umowę na tę dokumentację z wykonawcą - niemieckim konsorcjum Poyry Infra GmbH z siedzibą w Lorach. Umowa ma być zrealizowana w ciągu dwóch najbliższych lat – dodał rzecznik. 80 proc. pieniędzy na tę dokumentację pochodzi z UE z funduszu spójności.

W ramach umowy mają być m.in. rozważone dwa warianty przebiegu trasy na tym odcinku: czy będzie ona biegła przez Sokółkę i Augustów, czy trasą dłuższą o 33 km przez Ełk i Olecko w województwie warmińsko-mazurskim. Ma być także wykonany wstępny projekt z analizą kosztów, studium wykonalności, a nawet wniosek o dofinansowanie dokumentacji projektowych i robót budowlanych – poinformował Łańcucki.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

Rzecznik PKP PLK podkreślił, że w obu rozważanych wariantach trasa będzie przebiegać przez tereny chronione. Dodał, że przy przebiegu przez Ełk takich terenów jest mniej, ale trasa byłaby dłuższa.

- Trzeba będzie rozważyć wszystkie za i przeciw – powiedział i dodał, że również samorządy lokalne będą wypowiadać się na ten temat, bo wiadomo, że nowoczesna kolej to rozwój, w tym rozwój turystyki.

PKP PLK zawarło też umowę z poznańską firmą Eko-Log spółka z o.o., która ma przygotować szczegółowy raport oddziaływania na środowisko modernizacji linii na odcinku Białystok–Suwałki–Trakiszki–granica państwa. Wartość umowy to 100 tys. euro.

Cała dokumentacja będzie przygotowana do 2013 roku. Tymczasem być może już w 2009 roku – ruszy modernizacja Rail Baltica na odcinku od Warszawy (między Rembertowem a Zielonką) do stacji Sadowne za Tłuszczem. Prace mają kosztować 2,3 mld zł. 85 proc. tej kwoty stanowić będą środki z UE z programu Infrastruktura i Środowisko – poinformował Łańcucki. Modernizacja odcinka Białystok-Suwałki- Trakiszki-granica z Litwą ma kosztować 700 mln zł.

Rail Baltica to linia kolejowa E75 Warszawa-Białystok Augustów- Suwałki-Trakiszki do granicy z Litwą. Trasa ma priorytetowe znaczenie, bo łączy Warszawę z Kownem, Rygą, Tallinem i Helsinkami. Jest fragmentem pierwszego transeuropejskiego korytarza transportowego. Jest jedynym połączeniem kolejowym pomiędzy krajami nadbałtyckimi: Litwą, Łotwą i Estonią z Polską i innymi krajami UE.

[www.wspolczesna.pl]

Zobacz więcej informacji >>

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia 2008 w@m