Uroczyste odsłonięcie pomnika Jana Pawła II - 16 października 2007r.

 16.10.2007
Uroczyste odsłonięcie pomnika 16 października (wtorek) 2007r.
Porządek uroczystości:
Godz. 16.15 - poświęcenie przez J.E. ks.biskupa Jerzego Mazura Zakładu Opieki Długoterminowej w Jaśkach
Godz. 16.45 - montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Olecku, kościół pw. NMP KP w Olecku
Godz. 17.00 - uroczysta Msza Św. koncelebrowana przez J.E. ks. Biskupa Jerzego Mazura, kościół pw. NMP KP w Olecku
Godz. 18.00 - uroczystości związane z odsłonięciem i poświęceniem pomnika- skwer na północno-zachodniej pierzei Placu Wolności w Olecku.
-krótkie wystąpienie przewodniczącego komitetu-Wacława Olszewskiego
- krótki montaż słowno-muzyczny dzieci ze SP nr 1w Olecku
- przecięcie wstęgi i poświęcenie pomnika
-składanie kwiatów
-poezje Karola Wojtyły w wykonaniu Lubelskiej Federacji Bardów

Autorka projektu pomnika: Anna Drozd-Tutaj

Zobacz więcej informacji o wybranym projekcie

Założeniem ideowym pomnik ku czci Ojca św. Jana Pawła II jest ukazanie Papieża jako wielkiego nauczyciela prawd wiary, człowieka ogromnej dobroci, wzoru chrześcijańskich cnót, pełnego miłości i szacunku do każdego człowieka.
Forma plastyczna przedstawia postać Ojca świętego w szatach liturgicznych z pastorałem, przechodzącą przez symboliczne „ drzwi”. Prawą ręką otwiera skrzydło z widniejącym na nim papieskim herbem i jakże wymowny, zawołaniem:” Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Słowa te to wielkie przesłanie całego pontyfikatu Jana Pawła II.
Drugie skrzydło drzwi nosi na sobie cytaty fragmentów homilii wygłoszonej podczas wizyty duszpasterskiej w Ełku, z czerwca 1999r.

 

 

 

„Dziś muszę się zatrzymać w Twoim domu” (ŁK 19,5)
Jesteśmy wezwani przez Chrystusa. Każdy ma inny sposób. Na różnych miejscach bowiem cierpi człowiek i woła o człowieka. Potrzebuje jego pomocy. Jakże ważna jest ta obecność ludzkiego serca i ludzkiej solidarności.
Nie zatwardzajmy serc, gdy słyszymy „Krzyk biednych”
Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (MT 5,3)
Jest to wołanie Chrystusa, które dzisiaj winien usłyszeć każdy chrześcijanin, każdy człowiek wierzący. Bardzo potrzeba ludzi ubogich duchem, czyli otwartych na przyjęcie prawdy i łaski, na wielkie sprawy Boże (…).
Oni są prawdziwie mocni, bo napełnieni bogactwem łaski bożej.
Oto ludzie ubodzy w duchu, sami nie posiadając ani srebra ani złota, dzięki Chrystusowi mają moc większa niż ta, która mogą dać wszystkie bogactwa świata”

Ełk, 8.VI.1999r.

Umieszczony powyżej herb Olecka podkreśla ogromną wdzięczność i pamięć mieszkańców Ziemi Oleckiej za ogromna rolę jaka odegrał Ojciec Święty w historii Kościoła, Polski i świata.
Miękko potraktowana, organiczna forma figury zestawiona została dwoma kamiennymi blokami-skrzydłami drzwi o geometrycznej, oszczędnej bryle. Figura odlana z brązu, patynowana o wys. Ok. 240 cm ustawiona wraz z kamiennymi płytami drzwi wykonanymi z piaskowca z wykutymi na nich herbami oraz liternictwem (wys. 350 cm) ustawiona na prostej podstawie-płycie o wysokości 20 cm, długości 350 cm i głębokości 200 cm. Podstawa betonowa z okładzina z polerowanego, czarnego granitu.
Pomnik doświetlony trzema punktami lamp umieszczonych w płaszczyźnie płyty chodnika. Plac wokół pomnika wyłożony kamiennym brukiem granitowym, ciąg pieszy wyłożony natomiast brukiem betonowym.
Nie projektuje się dodatkowej zieleni, wykorzystując naturalne otoczenie zielenią planu miejskiego.

Trwa zbiórka publiczna na budowę pomnika Jana Pawła II w Olecku. Wszyscy, którzy swą ofiarnością pragną przyczynić się do ufundowania Pomnika mogą dokonywać wpłat na założone w Banku Spółdzielczym w Olecku specjalne konto 32 9339 0006 0000 0007 5516 0001
Dziękujemy za każdą formę pomocy i wsparcia dla tego dzieła. Przewodniczący komitetu Wacław Olszewski


Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze   Więcej fotografii

Foto: J. Kunicki

Jesteś gościem

Ostatnia aktualizacja: 16 października 2007 w@m