Chris Niedenthal

17.03.2007r.

 Rocznik 1950. Urodził się w Londynie w polskiej rodzinie, tam też chodził do szkoły a potem studiował fotografie w London College of Printing. W roku 1973 wpadł na krótko do Polski, i tak został do dziś. W latach siedemdziesiątych był fotoreporterem tygodnika „NEWSWEEK”. W tym czasie także był członkiem grupy „HONK” która zajmowała się fotografowaniem wydarzeń religijnych w Polsce.
 

Od roku 1984 jako fotoreporter tygodnika „TIME” fotografuje wydarzenia w całej wschodniej Europie. Wiele lat współpracuje także z niemieckim tygodnikiem „DER SPIEGEL”. W roku 1986 za portret Janosa Kadara zdobywa nagrodę na World Press Photo. Od roku 1995 członek Związku polskich Artystów Fotografików.

 


 

Obejrzyj-My wystawę Chrisa NiedenthalaJ.Kunicki

 

 

Obejrzyj-My wystawę Chrisa Niedenthala
Piąty Olecki Przegląd Otwartych Filmów OP-OF został otwarty wernisażem wystawy Pracuje-My znanego fotografika Chrisa Niedenthala, urodzonego w Londynie, w polskiej rodzinie. Trafił na krótko do Polski w 1973r. i... został tu do dzisiaj. Jest autorem słynnej fotografii z pierwszych dni stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 r., (zdobi okładkę książki prof. Andrzeja Paczkowskiego pt. „Wojna polsko-jaruzelska”), na której ujął patrol wojskowy przy transporterze opancerzonym SKOT, na tle billboardu reklamującego film „Czas apokalipsy”, granego w warszawskim kinie „Moskwa”. Zdjęcie to wielu
Polakom i cudzoziemcom do dziś kojarzy się wprost z puczem wojskowym, przeprowadzonym przez gen. Jaruzelskiego w Polsce.
Ch. Niedenthal ostatnio zainteresował się ważnym problemem społecznym, jakim jest dla niepełnosprawnych Polaków praca. Uczucia, jakie temu towarzyszą, to radość i satysfakcja.
- Praca ta daje im możliwość życia we wspólnocie – mówił do gości wernisażu fotografik.
Uczestnicy wernisażu mogli posmakować kulinarnych wyrobów przygotowanych przez oleckie Warsztaty Terapii Zajęciowej. W organizacji tej imprezy pomogło Regionalnemu Ośrodkowi Kultury „Mazury Garbate” Starostwo Powiatowe i Stowarzyszenie Kulturalne „Przypisani Północy”. (jod)

Zobacz wystawę artysty

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia 2007 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę