Rajd Pekin–Paryż 2007 przez Olecko

 5.07.2007

Ponad 130 samochodów po pięciotygodniowych zmaganiach po bezdrożach Chin, Mongolii, Rosji, Estonii, Łotwy i Litwy, Polski, Niemiec i Francji, po pokonaniu kilku krajów - przejechało przez Polskę w drodze do Paryża.

Rajd zorganizowano w 100-lecie pamiętnego rajdu 1907 roku. Jest to już trzecia z kolei edycja (po rajdach z 1907 i 1997) wyprawy na trasie z Pekinu do Paryża. Uczestnikami rajdu są zawodnicy z całego Świata – ze wszystkich kontynentów. Przygotowali oni do startu w rajdzie samochody, które zostały wyprodukowane niemal 100 lat temu. Najstarszy samochód uczestniczący w rajdzie to Mercedes 60HP z 1903 roku. Rarytasami w rajdzie są m.in. dwa pojazdy Itala 40 z 1907, Ford T z 1909, trzy Rolls Royce Silver Ghost z początku lat dwudziestych. Startujące z numerami 11 i 14 auta La France wyróżniają się największą pojemnością silnika – 14.500 cm3, a wyprodukowane zostały w 1919 roku !


24 czerwca 2007r. uczestnicy rajdu przejechali polsko-litewskie przejście graniczne w Budzisku.Kawalkada zabytkowych pojazdów odwiedziła także Olecko.
W następnym dniu ścigali się okolicach Rynu i Giżycka. Dalej udadzą do Gdańska. Spędzili tam prawie dwa dni przed finiszowym etapem przez Niemcy do Paryża.
27 czerwca Rajd wyruszył o godz. 07:00 z Gdańska na liczący niemal 600 km etap do Poczdamu (Niemcy).

 

 

 

 

 
W klasyfikacji rajdu biorą udział samochody podzielone na trzy kategorie: Pioneer, Vintageant i Classic. Kategoria Pioneer to auta, które powstały do 1921 roku – w rajdzie jest ich 19. Vintageant to najliczniejsza kategoria obejmująca samochody budowane do roku 1941 – w rajdzie uczestniczy ich 77. Najmłodsza kategoria (38 aut) to Classic. Są to auta wyprodukowane przed 1961 rokiem, ale organizatorzy (The Endurance Rally Association) dopuścili do udziału kilka młodszych samochodów – aż do 1969 roku.
Wszystkie samochody przed startem do rajdu miały przeprowadzone szczegółowe badanie kontrolne. Sprawdzano oryginalność budowy aut. Wymagano (oprócz kategorii Pioneer) aby samochody wyposażone zostały we wszystkie niezbędne urządzenia zapewniające bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Posiadacze zabytkowych samochodów musieli więc przerabiać np. układ hamulcowy tak, aby cztery koła były hamowane!

Albo układ kierowniczy (i inne urządzenia) tak przekonstruować, aby koło kierownicy mogło być obsługiwane z przedniego siedzenia !!! I oczywiście dodać pasy bezpieczeństwa dla wszystkich pasażerów, a także obowiązkowo – dwukilogramową gaśnicę. Zezwolono na użycie (i transport) dowolnej ilości kół oraz części zapasowych – ale tylko tyle, ile zmieści się we własnym rajdowym pojeździe.

Regulamin sportowy przewiduje wiele czasowych kar dla uczestników. M.in. zmiana jednego członka załogi podczas rajdu „kosztuje”: gdy zapowiedziano zmianę – 12 karnych godzin. W przypadku nieprzewidzianej zmiany – kara wynosi aż 24 godziny!

Klasyfikacja rajdu oparta jest w głównej mierze na precyzyjnym pojawianiu się uczestników na punktach kontrolnych. Dodatkowo – ale nie obowiązkowo dla uczestników – wprowadzono „odcinki specjalne”, na których organizator kontroluje czas przejazdu próby i porównuje go z czasem wynikającym z nadanej dla każdej kategorii pojazdów innej średniej szybkości.

Efektem klasyfikacji jest uzyskanie statusu złotego, srebrnego lub brązowego medalu!

Na podstawie: http://www.roadlook.pl

Ostatnia aktualizacja: 05 lipca 2007 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę