Spotkanie na Litwie w rejonie Kelme

 4.07.2007

30 czerwca 2007r. w Tytuwenai na Litwie miała miejsce robocza wizyta delegacji z Gminy Świętajno, przedstawicieli powiatu oleckiego i Stowarzyszenia Kulturalnego „Przypisani Północy”. Głównym celem spotkania było zaproszenie strony litewskiej do partnerstwa w projekcie tworzenia Centrum Edukacji Przyrodniczej we Wronkach.

 

Janina Trus, Maria Dzienisiewicz, Janusz Hendzel i Henryk Seredziński przedstawili samorządowcom rejonu Kelme główne cele projektu wraz z propozycjami współpracy, między innymi wizyty studyjne leśników, wymianę młodzieży oraz działania związane z szeroko pojętą edukacją w obszarach ochrony przyrody i zasobów leśnych.

W bardzo przyjaznej atmosferze podpisany został list intencyjny o współpracy w celu ubiegania się o fundusze do Norweskich Mechanizmów Finansowania na przyszłe Centrum Edukacji Przyrodniczej.

 

 

 

 

 

 

Oprócz rozmów związanych z projektem, polska delegacja spotkała się z Algirdasem Brazauskasem – byłym prezydentem Litwy.

Wymienione zostały upominki, rozmawiano o możliwościach rozszerzenia współpracy o działania związane z programem Leader Plus na obszarach wiejskich.

Uczestnicy spotkania wzięli także udział w uroczystych obchodach „Święta lnu” w Tytuwenai, gminie rejonu Kelme.

Podczas Święta, którego symbolem jest ogromna „słomiano-lniana” baba można było kupić wyroby z lnu, rękodzieła artystycznego, spróbować ludowych kulinarnych specjałów. W ramach rewizyty przedstawiciele Gminy Świętajno zaprosili 10-osobową grupę rolników litewskich na „Powiatowe Święto Mleka. ” w Giżach. Zabawa połączona z konkursami i wiejską biesiadą przygotowywana jest na 14 lipca 2007.
Zapraszamy na „Powiatowe Święto Mleka.” także mieszkańców powiatu oleckiego!

mad, www.powiat.olecko.pl

Ostatnia aktualizacja: 05 lipca 2007 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę