Fala mrozów. Zawieszone zajęcia szkolne

20.01.2006

 "Minionej doby doświadczyliśmy pierwszego prawdziwego uderzenia mrozu tej zimy w Polsce" - powiedziała w piątek PAP dyżurny synoptyk IMGW, Arleta Unton-Pyziołek. W nocy z czwartku na piątek na Podlasiu zanotowano minus 27 st. C. 
Meteorolodzy z IMGW przewidzieli znaczne ochłodzenie w drugiej połowie stycznia. Jak podkreślają, jest to zjawisko typowe dla polskiej zimy. 
Z 6-dniowej prognozy wynika, że w piątek i sobotę mrozu nie będzie na zachodzie Polski - ten obszar jest pod wpływem słabego niżu znad Morza Norweskiego. Nad zachodnią i północną część kraju napływa więc nieco cieplejsze i wilgotniejsze powietrze, wzrośnie tam też temperatura. 
W nocy z piątku na sobotę w całej Polsce (oprócz północnego wschodu) pojawią się opady śniegu i deszczu ze śniegiem - na Dolnym Śląsku w nocy temperatura wyniesie ok. 0 st.C. 


Zawieszone zajęcia szkolne

Z powodu niskiej frekwencji w szkołach ( na terenach wiejskich ponad 50%) spowodowanej siarczystymi mrozami, w najbliższy poniedziałek i wtorek ( 23 - 24.01.2006r.) zawieszone zostają zajęcia szkolne w szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie gminy Olecko- taką decyzję podjął dziś burmistrz Olecka, Wacław Olszewski. Nie wiadomo czy ta przerwa w zajęciach szkolnych nie będzie wydłużona-wszystko zależy od prognoz pogodowych. Warto nadmienić, że zgodnie z obowiązującym prawem dni wolne od zajęć z powodu ich zawieszenia muszą być odpracowane.

Prognoza IMGW

Śnieżna ma być cała sobota, jednocześnie będzie silnie wiało. IMGW ostrzega przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi oraz trudnymi warunkami na drogach. 
W sobotę temperatury będą bardzo zróżnicowane. Na Podlasiu i Mazurach utrzymają się silne mrozy. Tymczasem na Śląsku i w Małopolsce maksymalne temperatury mogą osiągnąć nawet plus 1-2 st. C. - prognozują synoptycy. 
"Ocieplenie nie potrwa długo, gdyż w nocy z sobotę na niedzielę spodziewane jest drugie uderzenie mrozu" - zapowiada Unton- Pyziołek. Temperatury na Podlasiu ponownie spadną do minus 27 st. C., na Mazowszu - do minus 21 stopni C. 
Niedziela będzie w całej Polsce bardzo mroźna, ale słoneczna. Ponownie najzimniejszym regionem Polski ma być Podlasie - w dzień można spodziewać się tam nawet minus 20 stopni. "Od środy mróz ma nieco zelżeć" - zapowiada synoptyk IMGW. 
ss, pap

W Olecku w nocy termometry wskazywały -26 stopni.


KOMENTARZ SYNOPTYKA DO NUMERYCZNEJ PROGNOZY POGODY z dnia 21 stycznia 2006 r. godz. 0:00 GMT 

Dzisiaj o północy niż był nad Cieśninami Duńskimi, o szóstej rano nad Meklemburgią, w południe będzie nad środkową Odrą, wieczorem - nad Podhalem i wyjdzie poza obszar naszej prognozy. 
Dopóki niż będzie nad Polską, będzie także popychać front z jego opadami ku wschodowi. Jak długo będzie to trwało widać najlepiej po chmurach niskich i średnich. Do wieczora wiatr osłabnie, jutro przestanie padać, od północy kraju zacznie się rozpogadzać i ściśnie mróz. Najsilniej da się go odczuć na zachodzie i południu Polski, gdzie dotąd chroniła przed większym mrozem warstwa chmur. Mróz z niedzieli na poniedziałek dzięki słabemu wiatrowi oraz rozpogodzeniom sięgnie przedziału -20, -30 stopni. Potem zadziała przez 6 godzin bezpośrednie promieniowanie Słońca. W ciągu następnej nocy i kolejnego dnia ten ping-pong będzie kontynuowany. 

W poniedziałek wysokie chmury pojawiają się dopiero nad Skandynawią i Bałtykiem. Płyną one na wysokości od 5 do 10 km i dopóki tylko do nich ogranicza się zmiana pogody arktyczne powietrze u nas będzie trzymać się mocno. 

Henryk Piwkowski 21 stycznia 2006; 9:00 

 

 

 

 

 

Prognoza ICM

Ostatnia aktualizacja: 21 stycznia 2006 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę