Kierunki współpracy transgranicznej w dziedzinie kultury

12.08.2006

 
W dniach 11-12 sierpnia br. w Olecku odbyła się konferencja pt.:” Kierunki współpracy transgranicznej w dziedzinie kultury”.
Konferencja jest elementem projektu „Piękne Ogrody Ziemi Oleckiej „ realizowanego w Olecku od kilku miesięcy.

Kilkadziesiąt osób z terenu miasta i gminy Olecko uczestniczyło w szkoleniach z zakresu rękodzieła artystycznego (kompozycje kwiatowe, haft, wyplatanie z wikliny, słomy, malarstwo, rysunek, fotografia). Projekt obejmował również szkolenia z zakresu projektowania i realizacji ogrodów przydomowych. Melanż wiedzy, talentu i pracy dał interesujący efekt- prace z poszczególnych kursów można obejrzeć na wystawie podsumowującej szkolenia. W holu Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki w Olecku „Mazury Garbate” można podziać imponującą ilość prac utalentowanych olecczan.
O korzyściach wynikających ze współpracy dyskutować będą Polacy i Litwini-partnerzy projektu. Liczymy na to, że dwudziestoosobowej delegacji z Vilkaviškis spodobają się efekty naszej kilkumiesięcznej pracy.
 

Alicja Mieszuk rzecznik prasowy UM w Olecku tel. (087) 520 19 50 www.olecko.pl

 

 

Projekt „Piękne ogrody Ziemi Oleckiej” został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Jego wartość wynosi 76 880 euro z czego 54470,14 euro czyli 70,85% pokryje program Phare (Program Współpracy Region Morza Bałtyckiego 2002/2003

Głównym celem projektu jest zorganizowanie trwałych struktur współpracy kulturalnej między Oleckiem i Regionem Vilkaviškis (Litwa) poprzez dobre przykłady działań liderów lokalnych. Grupą docelową są mieszkańcy gminy Olecko - lokalni liderzy, właściciele gospodarstw agroturystycznych, gospodarstw podmiejskich.
W ramach projektu dwadzieścia gospodarstw domowych zostało przeszkolonych z zakresu projektowania i urządzania ogrodów, trzydzieści osób wzięło udział w szkoleniach z zakresu rękodzieła artystycznego. Przeprowadzono również konkurs na „Najpiękniejszy ogród” oraz zorganizowano wystawę prac ze szkolenia i fotografii z konkursu „Piękne ogrody”. Międzynarodowa konferencja na temat kierunków współpracy transgranicznej w dziedzinie kultury jest również elementem realizowanego projektu.
Podczas konferencji beneficjenci otrzymają album, który ilustruje temat przewodni projektu, tj. piękne ogrody Ziemi Oleckiej. Zwieńczeniem dotychczasowych działań będzie utworzenie biura współpracy transgranicznej.
Wszystkie powyższe przedsięwzięcia mają na celu poprawę estetyki miejscowości gminnych, z zachowaniem zasad ekologii oraz wyposażenie grupy mieszkańców w wiedzę i umiejętności umożliwiające podjęcie działalności gospodarczej lub pozyskiwanie alternatywnych dochodów.
 

 

Zobacz więcej fotografii

Ostatnia aktualizacja: 12 sierpnia 2006 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę