Olecki produkt lokalny

06.10.2006

 Klopsiki rybne w sosie z wędzonego boczku wygrały w konkursie na wybór produktu lokalnego.
Uczestnicy seminarium „Ocalić od zapomnienia. Produkty lokalne- szansa na rozwój Ziemi Oleckiej” , które odbyło się 05 października br. mieli możliwość skosztować sześciu mazurskich potraw – dziś niemal niespotykanych na tych terenach. Najwięcej głosów uzyskały klopsiki rybne w sosie z wędzonego boczku.

Twarogowe racuszki zajęły drugie miejsce a zupa śliwkowa i kluski –klinki ze skwarkami otrzymały po tyle samo głosów i uplasowały się na trzecim miejscu.
W Olecku spotkali się specjaliści, lokalni liderzy, producenci by rozmawiać i propagować ideę rozwoju produktów specyficznych, charakterystycznych dla naszego regionu, które mogą stać się jego wizytówką.
Olecko leży na terenach dawnych Prus Wschodnich. Konsekwencje ostatniej wojny światowej spowodowały to, że większość rdzennych mieszkańców wyjechała do Niemiec w ciągu kilku dziesięcioleci po wojnie a razem z nimi tradycje tych ziem. W powojennej historii Ziemi Oleckiej w większości prywatnych domów kultywowano już zwyczaje i obrzędy z różnych stron kraju i świata. Niezwykle trudno dziś znaleźć żywą tradycję tych ziem-ukrywa się w nielicznych domach wraz z ich wiekowymi świadkami.

 


Trudno również odnaleźć materiały źródłowe-korzystać trzeba z nielicznych publikacji o Mazurach i Prusach Wschodnich, które ukazały się na Zachodzie.
Chcemy ochronić nasze dziedzictwo od zapomnienia aby nie umarło wraz z ludźmi i ich historią. 90% turystów z Niemiec stanowią dawni mieszkańcy tych ziem. Wprowadzenie do menu restauracji i gospodarstw agroturystycznych rzadko spotykanych obecnie, dawnych produktów lokalnych i regionalnych przyczynić się może do wyróżnienia Ziemi Oleckiej na konkurencyjnym rynku turystycznym Mazur oraz do upowszechnienia tych wyjątkowych produktów i w ten sposób ocalenia od zapomnienia.
Liczymy na to, że uczestnicy seminarium wyposażeni w wiedzę na temat wartości owych produktów będą mogli sami w swoich środowiskach promować mazurskie produkty lokalne.
Być może niebawem w menu naszych lokali gastronomicznych znajdą się te smaczne i oryginalne mazurskie produkty.

Koordynatorka projektu Alicja Mieszuk

Ostatnia aktualizacja: 06 października 2006 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę