IV Gala Poezji Pogranicza

15.03.2006

W słoneczne piękne przedpołudnie 9 marca w Wielkiej Sali Miejskiego Ratusza odbył się Koncert Laureatów IV Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Poeci Pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny" pod patronatem Burmistrza Miasta - Wacława Olszewskiego i Starosty Powiatu - Stanisława Lucjana Ramotowskiego. Uroczysta gala była okazją do zaprezentowania zgromadzonym gościom najlepszych recytatorów z ich pięknymi interpretacjami wierszy współczesnych i dawnych poetów Tej Ziemi.

Recytujący ożywiali poetyckimi obrazami przeszłość i przybliżali współczesność. Choć zima za oknami, w pełnej krasie rozkwitło piękno kresowej mowy. Natalia Andryszczyk ze Szkoły Podstawowej w Świętajnie przedstawiła w ostrych kontrastach zmiany obyczajowe w wierszu Marka Barańskiego „Ludzka mowa". Tylko nagrać i jest piękny materiał do dyskusji na godzinach wychowawczych. Miłosz Piątkowski z Gimnazjum nr 2 odsłonił uroki mazurskiego krajobrazu w sekwencji wiersza Zbigniewa Chojnowskiego „Nad Śniardwami". „Tren" Zbigniewa Tanajewskiego mówiony z uczuciem przez Urszulę Retel poruszył najczulsze struny serc zasłuchanej publiczności.
Witałyśmy Gości, zapowiadałyśmy z Dorotą Włodarską recytatorów z jakimś dogłębnym przekonaniem, że dzieje się coś niepowtarzalnego, pięknego, mimo że to już czwarty rok, a niebawem mały jubileusz. Żadnej rutyny, sztampy, choć trema czasami dawała o sobie znać.

 

Ufnym, otwartym sercem przyjęłyśmy serdeczności z ust naszych pań dyrektorek: Anny Siemiatyckiej z Gimnazjum nr 2 i Beaty Stypułkowskiej z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych. Ciepłymi słowami laureatom, ich opiekunom, organizatorom, sponsorom podkreśliły to, co nam leży najbardziej na sercu - integracyjny i kulturotwórczy charakter przedsięwzięcia, które pięknie wpisało się w 60-lecie mojego ZSL i Z i będzie czym pochwalić się na V Zjeździe Absolwentów 23 września 2006 roku.

W słuszności, celowości i wadze oraz potrzebie kontynuacji integracyjnego dzieła dwóch szkół utwierdził zebranych w obecności kierowniczki gminnego Wydziału Oświaty Elżbiety Rękawek oraz przewodniczącego powiatowej i gminnej Komisji Oświaty Mariana Świerszcza i Jana Grzyba - wiceburmistrz Olecka -Henryk Trznadel.

Miłym akcentem przełomowym gali były podziękowania i dyplomy z Biedronką upamiętniającą śp. księdza - poetę Jana Twardowskiego dla opiekunów, recytatorów, dyrektorów szkół i sponsorów. Pamiątki powędrowały pierwszy raz poza powiat do Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku, którego uczeń Arkadiusz Szypulewski wyróżniony został za „Niewysłany list" Erwina Kruka.
Nikt z 65 zgromadzonych gości nie odszedł od gościnnego stołu z pustymi rękoma. Upominki były skromne, ale miłe. Recytatorzy otrzymali bibliofilskie wydanie „Wierszy" Jana Twardowskiego, a wszyscy - pamiątkowe znaczki. Niech będzie to dobry znak i zapowiedź równie udanego spotkania za rok.
 

Romualda Mucha - Marciniak nauczyciel — bibliotekarz, Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych

Fotografie: A. Mieszuk - UM Olecko


Ostatnia aktualizacja: 16 marca 2006 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę