Moje obrazki z wystawy

05.03.2006

 25 lutego. W Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate" w Olecku, w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa o 16:30 odbywa się otwarcie wystawy Plakatu Filmowego lat 60-tych. Wszystkie przedstawione prace pochodzą z prywatnej kolekcji, nieżyjącego już, operatora filmowego Jerzego Gościka.
 

Plakaty można nazwać sztuką trudną. Zwłaszcza w dobie kolorowych i krzykliwych bilboardów. Współczesna młodzież nie rozumie ich przesłania. Co więcej, wcale nie interesuje ich to, co kiedyś było reklamą filmów. Świadczy o tym znikoma ilość młodych ludzi na otwarciu wystawy.

Jednak te właśnie plakaty (nazwane „niedzisiejszymi" przez jedną z uczestniczek wernisażu) zapoczątkowały nowy dział sztuki. Przyciągają one wzrok informując o filmie, nie uchylając rąbka tajemnicy. Zachęcają do obejrzenia reklamowanego dzieła.
Już 20 minut po otwarciu uderza mnie coraz mniejsza ilość ludzi w galerii. Pozostają tylko ci szczerze zainteresowani, snując rozmowy o filmach i aktorach. Ale po krótkiej chwili oni również wychodzą. Część z nich udaje się do kina reszta znika bez śladu. Galeria zionie pustką, którą wypełniają tylko wspomnienia uwiecznione na plakatach.
Oby Plakat Filmowy nie zniknął zupełnie... Zadbajmy o to i zajrzyjmy do galerii w wolnej chwili. Naprawdę warto!

Ida Andryszczyk „Tygodnik Olecki" nr 10 (426)

 

 

 

 

 

Ostatnia aktualizacja: 07 marca 2006 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę