Nowy partner z Estonii

22.05.2006

   Nowy partner z Estonii

W najbliższy czwartek, tj. 25 maja br. o godz. 12 w sali konferencyjnej oleckiego ratusza Burmistrz Olecka-Wacław Olszewski podpisze umowę o współpracy partnerskiej z gminą Johvi . Czteroosobowa delegacja z Estonii na czele z burmistrzem gminy Tauno Vomarem spotka się również z przedstawicielami sektora gospodarczego, sportu i kultury. Wspólna rozmowa pomoże określić możliwości i dziedziny współpracy pomiędzy naszymi gminami.

Miasteczko Jõhvi jest stolicą Ida - Virumaa). Ida - Virumaa jest jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów w Estonii. >>>

Miasteczko Jõhvi (stolica Ida - Virumaa) nosi na swoich barkach ponad 800 letnią historię. Największą atrakcją jest kościół - bastion św. Michała (Püha Mihkli). Ta okazała gotycka budowla zbudowana została w XIII wieku. Z kościołem wiąże się wiele starych legend. Według jednej z nich, w podziemiach kościoła wiją się długie korytarze. Jeden z nich prowadzi do innej twierdzy, w Järve. Drugi tunel ma mieć swój koniec tuż przy brzegu Zatoki Fińskiej.

Położenie Jõhvi miało iście strategiczny wymiar dla handlu, ponieważ leżało na szlaku łączącym Tallin z St. Petersburgiem oraz Tartu z St. Petersburgiem. Do dziś to miasto jest głównym centrum handlowym regionu Ida - Virumaa.

20 kilometrów na południe od Jõhvi znajduje się ortodoksyjny klasztor w Kuremäe. Do tego miejsca każdego roku ściągają pielgrzymi z państw bałtyckich oraz Rosji. Klasztor stanowi najlepszy przykład doskonale zachowanej ortodoksyjnej architektury.

Natomiast 15 kilometrów na północ od Jõhvi, znajduje się niezwykle piękne i znane w całym Regionie Bałtyckim wapienne wybrzeże (red. wapień jest narodowym kamieniem Estonii. W Tallinie, na wapiennym wzgórzu Toompea w X wieku, zbudowano bowiem pierwszą twierdzę Estów). Najokazalszy fragment tego niezwykłego zjawiska przyrodniczego znajduje się w Ontika (55,6 m n.p.m.).

Wybrzeże to nie jedyny cud natury estońskiej. W Ontika znajduje się również największy w Estonii wodospad. Bardzo możliwe, że w niedługim czasie znajdzie się on na światowej liście UNESCO.

Zbiórka na zakup sprzętu medycznego

W najbliższą niedzielę i poniedziałek młodzież z terenu gminy Olecko będzie zbierać pieniądze do puszek na zakup sprzętu medycznego.
Organizator zbiórki- Caritas Diecezji Ełckiej od 2003 do 2005r. zebrał na terenie diecezji ełckiej prawie 250 tys. zł, za które został zakupiony specjalistyczny sprzęt medyczny do dziesięciu szpitali. Obecna zbiórka ma być podziękowaniem za pierwszą encyklikę poświęconą działalności charytatywnej i wizytę Benedykta XVI w Polsce.
 

Nowe kwietniki

Trzy z czterech zakupionych konstrukcji kwiatowych stanęło już w mieście. Od razu zrobiło się ładniej. Mamy nadzieję, że spodobają się również mieszkańcom i w kolejnych latach takich ozdób stanie w mieście więcej. Liczymy na to, że olecczanie nie pozwolą wandalom ich zniszczyć.

Alicja Mieszuk rzecznik prasowy UM w Olecku
 www.olecko.pl

 

 

 

Ostatnia aktualizacja: 22 maja 2006 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę