Wojewoda szacuje straty

28.07.2006

Dziś w Olecku Adam Supeł wojewoda warmińsko-mazurski spotkał się z Wacławem Olszewskim, burmistrzem Olecka żeby pomówić o suszy, która dotyka również nasz region.

Włodarze odwiedzili rolników we wsi Borawskie gdzie przyglądali się zasiewom. Sołtys wsi Edward Grabek pokazywał m.in. pole kukurydzy przekonując, że jeśli nie spadnie w ciągu kilku dni intensywny deszcz to o zbiorach kukurydzy nie ma mowy.

Dzisiejsza wizyta miała charakter roboczy. Na podstawie takich właśnie wizyt w terenie służby wojewody oceniają poziom strat spowodowanych suszą.

Premier i Rada Ministrów ogłosili dzisiaj, że w pierwszej kolejności rolnicy powinni otrzymać pomoc doraźną w postaci zasiłku socjalnego. Kolejnym etapem walki ze skutkami suszy w rolnictwie będzie pomoc bezpośrednia np.: przekazanie 1 tony pszenicy na gospodarstwo, dopłaty do materiału siewnego. Dodatkowo dopłaty bezpośrednie za 2006 r. zostaną uruchomione najpierw w powiatach najbardziej poszkodowanych przez suszę. W rządowym programie znalazły się też propozycje: przedłużenia spłaty kredytów, pomocy w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne rolników z tzw. funduszu składkowego, a także pomocy w spłacie czynszu dzierżawnego. Według wstępnych szacunków potrzebna jest pomoc dla ok. 300 tys. rolników. Resort rolnictwa zadeklarował ok. 100 mln zł.
Rząd zwróci się także do Komisji Europejskiej o przyznanie Polsce środków z Funduszu Solidarnościowego
 

Alicja Mieszuk Tel.087 520 19 50

Ostatnia aktualizacja: 28 lipca 2006 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę