PKO BP Olecko Cup 2006

06.06.2006

  PKO BP Olecko Cup 2006

Coraz trudniej przypomnieć sobie, jak to było w Olecku, kiedy jeszcze nie było tu tenisa. A to wcale nie tak dawno. Pierwszy turniej o puchar tego miasta - wtedy we współpracy z BGŻ SA - odbył się w 2001 roku. Od tamtego czasu zmieniło się tu naprawdę wiele.

Pomysł zrodził się w Warszawie, na Ursynowie, a przeniesiony na Mazury przyjął się doskonale. Władze Olecka z entuzjazmem, choć nie bez obaw, zabrały się do organizacji obecnie jedynego w tym regionie międzynarodowego turnieju tenisowego. Trudno było przewidzieć reakcję tych mieszkańców, którzy nie interesują się sportem albo nigdy nie widzieli 10 tysięcy dolarów. Teraz już wiedzą, że większej części tych pieniędzy zawodniczki nie wywożą w świat, lecz zostawiają w miejscowych hotelach, restauracjach i sklepach. Olecko zarabia na swoim turnieju.

Na początku mogło się zdarzyć, że trzeba było trochę improwizować. Dziś prawie wszystko - prawie, bo do ideału zawsze czegoś brakuje - funkcjonuje jak należy i zawodniczki nie mają powodów do narzekań. Jeszcze dwa lata temu miały powody do narzekań, że było gdzie trenować w czasie, gdy odbywały się mecze. Teraz z uznaniem kiwają głowami - trzy nowe korty rozwiązały problem. Hotele na każdą kieszeń - gdyby nie otaczający korty park - byłyby w zasięgu wzroku, a to duża wygoda.

W 2002 roku zmienił się sponsor i nazwa turnieju. Tytularnym dobrodziejem zawodów został PKO Bank Polski SA. Nikt tak dobrze jak bankowcy nie potrafi liczyć pieniędzy swoich i cudzych. Z tych rachunków wychodzi, że 10 tysięcy dolarów w puli nagród to nie są pieniądze wydane, lecz po prostu zainwestowane. Z czasem zrozumieli to także inni sponsorzy - mniejsi lub więksi, którzy wspierają turniej według swoich możliwości. Reklamy wokół kortów przypominają, że Olecko jest jednym z ogniw w długim łańcuchu światowego tenisa.
Jak blisko z Olecka na Roland Garros i jak bardzo mały jest tenisowy świat, pokazuje także przykład Aliony Bondarenko. W 2002 roku była jeszcze za słaba, żeby w Olecku grać singla. Zagrała debla w parze ze starszą siostrą. W pierwszej rundzie Aliona i Katerina wyeliminowały. Martę Domachowską i Alicję Rosolską. Tę samą Domachowską, która wtedy zwyciężyła w singlu, która teraz gra w Paryżu, i tę samą Rosolską, która - już w parze z Klaudią Jans (też nie ominęła Olecka) - doszła do finałów znacznie większych J&S Cup (2005) oraz Idea Prokom Open (2004)..

[TenisKlub.pl©2003-2005 | Designed by Raijn Interactive | Code by Alav]

 

Zwyciężczynią PKO BP Olecko Cup 2006 w grze pojedynczej została Irina Kuzmina przed Olgą Brózdą, natomiast w finale debla na najwyższym podium stanęła para Brózda-Kołat przed parą Kuzmina-Vaidere.

Nagrody w Olecku:

Gra pojedyncza

Zwyciężczyni $ 1 568
Finalistka $ 980
Półfinalisto $ 490
Ćwierćfinalisto $ 245
Pokonane w 1/8 finału $ 196
Pokonane w 1/16 finału $ 98

Gra podwójna (na parę)
Zwyciężczyni $ 637
Finalistka $ 343
Półfinalisto $ 196
Ćwierćfinalisto $ 98
Pokonane 1/8 $ 49

 

 

Zobacz więcej fotografii

- Drabinki turnieju OLECKO CUP 2006

- http://www.tenisklub.pl/ - turniej w Olecku >>>

- http://www.tenniseurope.org/

 

 

Ostatnia aktualizacja: 06 czerwca 2006 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę