Wybory Polaków 2005 w Olecku

8.09.2005

W czwartek 8 września 2005 r. o godzinie 21:50 na z centralnego placu miasta był nadawany „na żywo” program telewizyjnej jedynki "Wybory Polaków 2005". Audycję poświęconą sprawom oświaty poprowadziła Dorota Gawryluk. Wśród zaproszonych gości byli politycy z ośmiu największych ugrupowań politycznych. Mieszkańcy mieli szansę włączyć się w realizację programu odpowiadając na pytania pani redaktor.

Tekst ze strony internetowej TVP1
Wybory Polaków 2005 Temat: Edukacja Tytuł: Jaka szkoła taka przyszłość?
Oczywiste jest, że zanim zagłosujemy, musimy poznać tych, na których głosować będziemy. i nie chodzi tu tylko o nazwiska i numer na liście ale o ich pomysły i plany wyborcze. W Olecku zapytamy polityków o ich pomysł na polską edukację. Tematem debaty jest „Jaka szkoła taka przyszłość” 

Dlaczego miejscem tej dyskusji jest akurat Olecko? 
W tym miejscu bowiem jak w soczewce skupiają się problemy polskiej edukacji. Wokół tereny popegeerowskie, brak przemysłu, stopa bezrobocia w województwie wynosi 27,6 proc. 

Jedynym sposobem, by wyrwać się z zaklętego koła bezrobocia i biedy jest edukacja. Tylko jak to zrobić w dzisiejszych czasach, nie mając odpowiednich środków finansowych? Jak politycy mogą pomóc ludziom w ich walce o przyszłość – o tym będą dyskutować przedstawiciele partii, które według sondaży przekroczą 3-proc. próg wyborczy z ekspertami, którzy na co dzień zajmują się problemami edukacji oraz tymi, którzy bezpośrednio zainteresowani są tematem. 

 Zobacz zdjęcia

Tekst ze strony internetowej TVP1
Olecko leży w północnej-wschodniej części Polski w województwie warmińsko-mazurskim. Mieszka tutaj ok. 19 tysięcy osób. Mimo znakomitych warunków do rozwoju turystyki na jedną ofertę pracy przypada 213 bezrobotnych. 

Naświetlmy jednak sytuację w Olecku koncentrując się na edukacji. Tutaj i w okolicy licea profilowane i technika nie narzekają na brak chętnych. Najpopularniejsze kierunki uczą takich zawodów jak – ślusarz, kucharz, sprzedawca, piekarz. Dyrekcja szkół jest zadowolona, bo te placówki mają wielu chętnych, a co za tym idzie pieniądze. Jednak to, że kierunki te cieszą się popularnością nie świadczy o tym, że po ich ukończeniu ma się zapewnioną pracę, wręcz przeciwnie! Ich absolwenci tuż po dyplomie wzmocnią szeregi bezrobotnych i ustawią się w kolejce po zasiłek. 

Dla odmiany województwo warmińsko-mazurskie „szczyci się” jednym z najniższych wyników maturalnych w Polsce. Średnia z egzaminów to 83,5% (najwyższa jest w Małopolsce 90,2%, najniższa 82,9%). Ten niski odsetek zdaniem pedagogów jest spowodowany funkcjonowaniem w województwie wielu liceów profilowanych, czyli tzw. ukrytych zawodówek. To szkoły, w których matura okazała się dla uczniów progiem niemal nie do przebycia. Uważa się, że masowo „produkują” one bezrobotnych. 

W okolicy polikwidowano małe szkoły podstawowe. Z map okolic Olecka zniknęło 6 wiejskich szkół. Jak zwykle zdecydował czynnik ekonomiczny – samorządów nie stać na utrzymywanie szkół z niewielką ilością uczniów, czy jednak decyzje o likwidacji tych szkół zawsze są dobre. Dzieci zatem muszą dojeżdżać do oleckich szkół, co pozbawia ich często szans na dodatkowe zajęcia, kontakt z rodzicami jest krótszy, utrudniony jest też kontakt szkoły z rodzicami, dzieci uczą się w wielkich szkołach – kombinatach. Na ogół przemilczany jest fakt, że małe szkoły są znakomite pod względem wychowawczym. Tam nauczyciele dobrze znają swoich uczniów i ich rodziców. 

Warto też poznać sytuację w przedszkolach – ta też nie wygląda za wesoło. Działało tu jeszcze niedawno 7 przedszkoli, teraz tę liczbę zredukowano do jednego w całej gminie! A przecież pedagodzy udowodnili, że dzieci z biednych środowisk mają słabe szanse na sukcesy edukacyjne, jeżeli są pozbawione wychowania przedszkolnego. Przedszkole w całym cywilizowanym świecie traktowane jest jako pierwszy, decydujący etap edukacji. Brak możliwości posłania dziecka do przedszkola przekreśla nadzieję na polepszenie sytuacji społecznej i ekonomicznej w przyszłości

Kopia stron internetowych TVP1
Kopia stron internetowych TVP1

Kopia stron internetowych TVP1 

Ostatnia aktualizacja: 09 września 2005 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę