Wzruszające obchody 25-lecia NSZZ "Solidarność"

16.10.2005

2 października br., podobnie jak w całej Polsce, olecki oddział NSZZ „Solidarność" wspólnie z Urzędem Miejskim w Olecku zorganizował obchody 25-lecia „S" na Ziemi Oleckiej. Najpierw odbyła się uroczysta Msza św. W kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św., koncelebrowana przez kapelana „S" Diecezji Ełckiej księdza doktora Mariana Szczęsnego i ks. prałata Stanisława Tabakę. Obaj księża przypomnieli o wartościach, jakie od początku przyświecały działalności NSZZ „Solidarność'', powołując się na słowa św. pamięci papieża Jana Pawła II „Jeden drugiego brzemiona noście", które najpełniej wyrażają ideę utworzenia „S" w pamiętnym Sierpniu 1980 r. We mszy św. czynny udział brali członkowie oleckiej „S", nie zabrakło pocztów sztandarowych „S" z Olecka, Ełku i Giżycka, szkół, straży pożarnej z Olecka.

Po mszy św. członkowie i sympatycy związku zawodowego przenieśli się do gościnnej, wyremontowanej sali widowiskowej Regionalnego Ośrodka Kultury „Mazury Garbate" w Olecku, gdzie najpierw w hollu mogli obejrzeć wystawę wspomnieniową o działalności oleckiej „S". Potem przyszedł czas na oficjałki. Gości, wśród których byli
Burmistrz Olecka Wacław Olszewski, rektor Wszechnicy Mazurskiej prof. Józef Krajewski , ks. St. Tabaka, zaszczycili także świeżo upieczeni parlamentarzyści z Warmii i Mazur - poseł Adam Jan Puza z Ełku oraz senator Jerzy Szmit z Olsztyna.

Gości powitał szef oleckiej „S" Czesław Gontar. Na sali spotkali się między innymi niektórzy internowani za działalność w związku w grudniu 1981r. w stanie wojennym: Zygmunt Łoś, Stanisław Bednarek, Jan Terlecki, Romuald Pacyński oraz syn nestora oleckiej „S" Antoniego Maksimowicza. Zabrakło jedynie mieszkającego na stałe od stanu wojennego w USA Andrzeja Bereśniewicza oraz Mirosława Wij asa.

Byli internowani: Czesław Gontar, Wacław Kozłowski, Marian Lewandowski, Józef Skrocki i Anna Mioduszewska zostali odznaczeniami jubileuszowymi medalami 25-lecia NSZZ „Solidarność', przyznanymi przez Komisję Krajową Związku oraz Zarząd Regionu „S" w Olsztynie. Medale te wręczał odznaczonym m.in. przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „S:" w Olsztynie Józef Dziki. W imieniu odznaczonych przemówił M. Lewandowski, który stwierdził, ze nie zasłużył na to oznaczenie. - Traktuję je jako wielki wyrzut sumienia. Wszyscy przecież wiemy, z jakimi problemami, biedą i bezrobociem zmagają się
codziennie nasi rodacy.

Na koniec obchodów wystąpił chór i soliści ze Szkoły Podstawowej nr l w Olecku im. Henryka Sienkiewicza, prowadzony przez panią Teresę Szadkowską. Reżyserią i prowadzeniem zajęła się nauczycielka języka polskiego w SP l Eligia Bańkowska.

 

Wszyscy zebrani ze wzruszeniem wysłuchali montażu słowno-muzycznego w wykonaniu dzieci z oleckiej szkoły. 
Przypomnieli sobie znane niegdyś, obecnie już kultowe solidarnościowe piosenki autorstwa Jana Pietrzaka pt. „Żeby Polska była Polską", „Jest takie miejsce", czy słynny song „Janek Wiśniewski padł" oraz piosenki Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego.
Sala na stojąco podziękowała rzęsistymi brawami dzieciom i ich wychowawcom.
Na koniec spotkano się na obiedzie w Dworku Mazurskim, gdzie był czas na wspominki. Nadal mówiono o wzruszeniach, jakich doznano podczas montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów SP l. Romuald Pacyński zaproponował, aby ten zespół objęli swoim patronatem poseł Adam J. Puza i senator Jerzy Szmit.

Komentarz
Pomysł R. Pacyńskiego jest godny poparcia, nie tylko przez parlamentarzystów, lecz przede wszystkim przez oleckich działaczy samorządowych i przedsiębiorców. Doskonale wplata się w to propozycja burmistrza  Wacława Olszewskiego, który zamierza niedługo zorganizować konkurs piosenki patriotycznej dla dzieci i młodzieży z oleckich szkół i gimnazjów.
Emocje, jakie wywołali swoim występem uczniowie oleckiej SP I mogą być dla nas dorosłych wsparciem i otuchą dla pracy nad słowami papieża „Jeden drugiego brzemiona noście". To jest dopiero budowanie POMNIKA dla Papieża-Polaka.
Nie mogę nie wspomnieć, że podczas występu uczniów z SP l poczułem dumę, że jestem jednym z wielu absolwentów tysiąclatki Anno Domini 1981.

Dariusz Josiewcz


Zdjęcia: Marek Pacyński

Ostatnia aktualizacja: 17 października 2005 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę