Wielki sukces młodych muzyków z Olecka.

17.05.2005

7 maja 2005 r. w sali koncertowej Filharmonii Olsztyńskiej odbył się IV Olsztyński Konkurs Zespołów Szkolnych zorganizowany przez Sekcję Kameralistyki Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie. W jury konkursu pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Sperskiego ( Akademia Muzyczna w Gdańsku) zasiadali prof. Walentyn Kurżew, prof. Artur Milian, prof. Anna Prabucka – Firlej, mgr Daniela Wojtyłowicz. 

W konkursie uczestniczyło 37 zespołów ze szkół muzycznych I i II stopnia. Zespoły były oceniane w następujących kategoriach: 
 mały zespół kameralny
 większy zespół kameralny
 zespół wokalny i chór
 zespół rozrywkowy.

   Zespoły wykonywały dowolne programy złożone z co najmniej dwóch utworów o zróżnicowanym charakterze trwające 15 – 20 minut. Jury Konkursu oceniało poziom wykonawczy zespołów i dobór repertuaru. Grande Prix konkursu w grupie szkół muzycznych I stopnia zdobyła Dziecięca Orkiestra Kameralna Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im.I.J. Paderewskiego w Olecku pod dyrekcją pana Tomasza Gawrońskiego.  

 


 

Zdjęcia:
Tomasz Gawroński

 

W czasie eliminacji konkursowych orkiestra zaprezentowała : W.A. Mozarta - Marsz z opery „Czarodziejski Flet”; Anonima z XVIII wieku - Sonatinę na fortepian solo 
z orkiestrą w opracowaniu T. Gawrońskiego oraz Terry Gilkysona – melodię z bajki „Księga Dżungli”również w opracowaniu dyrygenta orkiestry.
W bieżącym roku szkolnym młodzi kameraliści z Olecka występowali wielokrotnie . Zagrali między innymi na inauguracji roku akademickiego Wszechnicy Mazurskiej prezentując wraz z chórem szkolnym montaż słowno-muzyczny poświecony papieżowi Janowi Pawłowi II: w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy koncert kolęd w Raczkach oraz w kwietniu w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku wspólny koncert z orkiestrą dętą z Gurjewska. W połowie kwietnia koncertowali w gimnazjum w Gurjewsku koło Kaliningradu dokąd udali się na zaproszenie tamtejszych władz. Wyjazd do Rosji był okazją do lepszego poznania młodzieży z tamtejszych szkół muzycznych oraz zwiedzania ciekawych miejsc w Kaliningradzie. Dzieci i ich opiekunowie podkreślali po powrocie do Olecka fakt, że w Gurjewsku przyjęto ich godnie i z wielką życzliwością.
Na początku czerwca orkiestra wyjeżdża z rewizytą do Szkoły Sztuki w Kownie, gdzie w ramach programu unijnego będzie muzykować wspólnie z dziećmi litewskimi w koncercie „W Europie razem”. 

Elżbieta Milewska

Ostatnia aktualizacja: 17 maja 2005 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę