Przystanek będzie trwał co najmniej tydzień!!!

16.05.2005

Burmistrz Wacław Olszewski popiera to, że Przystanek Olecko musi być w tym roku okrojony z przyczyn oszczędnościowych. Dotyczy to jednak tej jego części, w której szersze rzesze mieszkańców naszego grodu nigdy nie brały udziału. Program Przystanku zostanie okrojony tylko z towarzyszących imprezie warsztatów – tutaj również z małym wyjątkiem.

Od początku było wiadomo, że jeśli chodzi o wielkie koncerty to zajmą one tylko trzy dni, tak jak co roku. Jeżeli ktokolwiek mówił o skróceniu Przystanku to była mowa wyłącznie o warsztatach, które były zazwyczaj płatne i rozpoczynały się wcześniej niż oficjalne otwarcie imprezy. Tak więc biadolenie, że impreza trwać będzie tylko trzy dni jest oględnie mówiąc nieprawdą.
Regionalny Ośrodek Kultury „Mazury Garbate” jest w chwili obecnej remontowany. Otrzymał on dotację z Unii w wysokości ok. 1,5 mln złotych. To jest 75% sumy potrzebnej na jego remont. 20% zapewni miasto, zaś ROK musi ze swoich środków wygospodarować, zarobić, zaoszczędzić 5% tej sumy co jak na budżet placówki jest wysiłkiem dość znacznym. Kwota ta musi być jeszcze powiększona jeszcze o 22% podatek vat z całości usług. Jeśli ktoś nie rozumie, że w mieście potrzebne jest nowe dobrze wyposażone kino, sala widowiskowa i nowe fotele to znaczy, że nie rozumie potrzeb infrastruktury kulturalnej miasta. Budynek ROK nie był remontowany od chwili zbudowania, czyli około 40 lat temu. Fotele kinowe rozsypują się, stare aparaty do wyświetlania filmów ulegają ciągłym awariom i są bardzo kosztowne w eksploatacji. Płaski dach budynku kumuluje wodę deszczową i corocznie wymaga remontu. Dyrektor Marek Gałązka pozyskał na ten kosztowy remont znaczną sumę i teraz za wszelką cenę trzeba ten budynek wyremontować tak aby trwał co najmniej drugie 40 lat. Zadaszenie budowli da też nowe możliwości działania Ośrodkowi.

Ale przejdźmy do „Przystanku”. Niesprawdzone wieści, że będzie trwał tylko trzy dni dementuje zarówno Burmistrz Wacław Olszewski jak również dyrektor ROK Marek Gałązka. 
„Sfinansowanie takiego remontu jest dla ROK dużym wyzwaniem – mówi Burmistrz W. Olszewski – i dlatego finansowanie całego „Przystanku” musi opierać wyłącznie na sponsorach”. 
Burmistrz jak również dyrektor ROK czynią dalsze starania o pozyskanie sponsorów b y poszerzyć ofertę imprezy. Pomimo tego już w tej chwili program jest dość szeroki.
Przystanek (według planu na 13 maja) trwać będzie od poniedziałku do soboty. Marek Gałązka szuka też sponsorów na to by odbył się jak co roku konkurs młodych zespołów i wykonawców pt. „Fiesta Borealis”.

Poniedziałek i wtorek to cykl imprez i koncertów pod wspólnym tytułem „Olecczanie olecczanom”. Wystąpią na scenach artyści i zespoły amatorskie działające na terenie Olecka oraz powiatu. Miejsce koncertów to będzie najprawdopodobniej Pomnik. „Chciałbym wiedzieć co mieszkańcy Olecka sądzą: czy warto pokazywać naszą kulturę lokalną tworzoną przez naszych artystów?” – pyta tworząc jednocześnie program tych dni oraz szukając sponsorów Burmistrz. 
Środa to cykl koncertów muzyki hiphopowej. Całość imprez tego dnia prowadzić będzie Robert Leszczyński. Popularność tej muzyki w chwili obecnej jest dość znaczna co zaowocuje zapewne dużą frekwencją zarówno olecczan jak i turystów. 
Czwartek to opisany w poprzednim numerze „Tygodnika Oleckiego” Dzień Burmistrza. 
Pozostałe dni: piątek i sobota to cykl koncertów organizowanych przez ROK „Mazury Garbate”
Z warsztatów na sto procent odbędą się jak co roku warsztaty dziennikarskie. Tutaj sponsorów szuka Burmistrz. Prowadzić je będą Karol Małcużyński i Jerzy Kisielewski. Warsztaty takie mają za zadanie nie tylko nauczyć przyszłych dziennikarzy ale i również zostawić ślad po imprezie. Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że większość adeptów tego fachu pracujących w redakcjach naszych gazet uczyło się tego trudnego fachu uczestnicząc w zajęciach organizowanych na „Przystanku”. 
Do programu dojdzie cały cykl imprez sportowych organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Turystyki pod kierownictwem Andrzeja Kamińskiego. Będą to wyścigi kajaków, żaglówek, rowerowe, mecze szachowe, mecze plażowej piłki nożnej i siatkowej. Nie zabraknie również sztandarowej imprezy sportowej „Przystanku” Maratonu Pływackiego. 
Na koniec tego artykułu trzeba zaznaczyć, że zarówno Burmistrz Wacław Olszewski jak i dyrektor ROK Marek Gałązka zastrzegają się, że program Przystanku może się jeszcze zmienić ale tylko w ten sposób, że ilość prezentowanych na nim imprez wzrośnie. Cały czas prowadzone są rozmowy z przyszłymi sponsorami. 

Bogusław M. Borawski

 

 

Ostatnia aktualizacja: 16 maja 2005 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę