Odkrywanie Puszczy Boreckiej

13.05.2005

Od 22 kwietnia grupa olecczan uczestniczy w odbywających się co dwa tygodnie „Spotkaniach z przyrodnikiem” w Puszczy Boreckiej. W ciągu sześciu miesięcy uczestnicy zajęć terenowych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego w Kruklankach z pomocą licznych sponsorów wśród których jest między innymi Starostwo Powiatowe w Olecku , będą poznawać florę , faunę i inne elementy przyrody Puszczy Boreckiej. 

Są to spotkania z profesjonalistami z ośrodków akademickich, którzy prowadzą tu,
lub prowadzili w przeszłości badania naukowe. Duszą całego przedsięwzięcia jest Andrzej Sulej – pomysłodawca i organizator projektu.
Odbyły się już dwa spotkania. Pierwsze z nich poprowadził dr Jan Dziedzic z Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie (wykłada również na Wszechnicy Mazurskiej w Olecku). Głównym tematem zajęć były geofity wczesnowiosenne. Uczestnicy spotkania poznali kwitnące w runie lasu o tej porze roku rośliny takie jak np.: zawilec żółty, kopytnik pospolity, miodunka ćma, kokorycz pusta i wiele innych. Dość często widywano również roślinę pasożytującą na korzeniach drzew-łuskiewnik różowy. 
Jednak największym „odkryciem” tego dnia był granicznik płucnik . Jest on najokazalszym porostem europejskim . Niektóre egzemplarze wykształcają plechy o średnicy około 40 cm. Granicznik w Polsce występuje jedynie w starych, puszczańskich, dużych kompleksach leśnych. Rośnie na korze drzew liściastych, głównie na klonach, jesionach, dębach. jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Największym zagrożeniem dla jego istnienia jest wycinanie dużych drzew. Obecność granicznika oraz licznych brodaczek- porostów zwisających z drzew w formie zielono-szarych nitek świadczy o tym , że powietrze w puszczy jest czyste, pozbawione tlenków siarki i azotu.

Na kolejnym spotkaniu, które odbyło się 7 maja Zdzisław Cenion z Komitetu Ochrony Orłów uczył jak rozpoznać niektóre gatunki ptaków leśnych po głosie, jak prowadzić obserwacje ornitologiczne.

   Wiele radości uczestnikom zajęć sprawiła obserwacja niewielkiego ptaka pokląskwy uwijającego się na zeschniętych łodygach na łące koło Jurkowa oraz drozda śpiewaka ogłaszającego swoje prawa do puszczańskich włości z czubka wielkiego świerku. Rozstając się uczestnicy spotkania mieli nadzieję , że kiedyś i im uda się bezbłędnie zidentyfikować ptaki szybujące wysoko na niebie i nie będą mylić myszołowa z jastrzębiem.
W trakcie kolejnych zajęć terenowych uczestnicy poznają puszczńskie storczyki, nietoperze, motyle, mchy, porosty, grzyby. Będą odkrywać tajemnice jezior a pod kierunkiem prof. Krzysztofa Jakubowskiego z Muzeum Ziemi w Warszawie zastanowią się co kryją kamienie. Nauczą się jak korzystać z dobrodziejstw Puszczy Boreckiej w taki sposób, żeby nie zakłócić jej równowagi ekologicznej.

Organizatorzy mają nadzieję, że uczestnicy ”Spotkań z przyrodnikiem” nabytymi wiadomościami i umiejętnościami będą dzielić się z innymi mieszkańcami rejonu Puszczy Boreckiej i z przybywającymi tu turystami. 

Autor: Eżbieta Milewska
Zdjęcie: Andrzej Sulej

Ostatnia aktualizacja: 16 maja 2005 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę