Patriotyzm oby nie tylko od święta

28.11.2005

Miałem wielką przyjemność być członkiem 6-osobowego jury I Gminnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej, który zorganizował Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego przy pomocy Regionalnego Ośrodka Kultury „Mazury Garbate" w Olecku. Minął już czas obchodów Dnia Niepodległości nad Legą, stąd też łatwiej podzielić się refleksjami dotyczącymi tego pojęcia.
Przyznam, miałem szereg obaw jeśli chodzi to, jaki wymiar ma mieć ten pierwszy przegląd. Tym bardziej, że trudno jest porównywać i oceniać dla porównania „Gratkę dla nastolatka", szczególnie kiedy startuje w niej także młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. Jak zaznaczył na otwarciu pomysłodawca imprezy - Burmistrz Olecka Wacław Olszewski, obawiano się o zbyt małe zainteresowanie. Lecz efekt przerósł wszystko. Na olec-
kiej scenie ROK „MG" przez blisko 6 godzin słuchano prezentacji wszystkich szkół i gimnazjów z gminy Olecko. Ilość ta była trudna do ogarnięcia. Jednak skład jury, między innymi pani Tersy Pisz-czek z ełckiej delegatury Kuratorium Oświaty i Eleonory Waraksa z Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Ełku, gwarantował większy obiektywizm przy ocenie pokazów. Przyznaję, że nie zabrakło sporu, szczególnie przy ocenianiu prezentacji klas I-III szkół podstawowych, gdzie poziom był najbardziej wyrównany. Niestety, takiego problemu nie mieliśmy w przypadku podsumowania występu uczniów gimnazjów. 

Zobacz fotografie z koncertu

 

 

Przyznaję, że wśród wykonawców widoczna była duża dbałość o szczegóły, choreografię, rekwizyty. Minusem była jednak zbyt mało pracy opiekunów nad ruchem scenicznym.
Przyznaję, że nasze jury zdecydowało nagrodę specjalną przyznać Szkole Podstawowej w Gąskach, która w osobie nauczyciela muzyki Jacka Malinowskiego i jego kolegów wysoko ustawiła poprzeczkę dla rywali. Jak zwykle rewelacyjnie zaprezentowała się reprezentacja SP 1 Olecko, szkolnego chóru prowadzonego przez panie Teresę i Annę Szadkowską.
Na koniec dodam, że rewelacyjnym pomysłem było wręczenie nagród i pokaz najlepszych solistów i zespołów -uczestników przeglądu w wigilię Dnia Niepodległości, w połączeniu z wręczaniu odznaczeń, przyznanych przez Związek Sybiraków.
A co najważniejsze, jak przyznała szefowa naszego jury, pani Teresa Piszczek z kuratorium oświaty, w naszym regionie tego typu impreza odbyła się po raz pierwszy, właśnie w grodzie nad Legą.
Nie po raz pierwszy i na pewno nie ostatni olecczanie inicjują interesujące imprezy kulturalne.

 

Dariusz Josiewicz
„Tygodnik Olecki" nr 48 (414)

Ostatnia aktualizacja: 28 listopada 2005 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę