Szedł ulicami historii

11.04.2005

  W czwartek 7 kwietnia w sali ratusza na uroczystej sesji zebrały się Rady Miejska i Powiatowa, oraz przedstawiciele rad z gmin powiatu oleckiego: Kowali Oleckich, Świętajna i Wieliczek. Była to uroczystość pożegnania Papieża Jana Pawła II. 

W sali konferencyjnej Ratusza, wypełnionej po brzegi, nie starczyło krzeseł dla wszystkich. Na ścianie naprzeciw wejścia wisiał portret Jana Pawła II przepasany u dołu czarnym kirem. Obok, z jego prawej strony, stały dwie flagi: z lewej – narodowa, z prawej – watykańska. Nad całą dekoracją wisiał krzyż oraz orzeł. W czwartek 7 kwietnia w sali ratusza na uroczystej sesji zebrały się Rady Miejska i Powiatowa, oraz przedstawiciele rad z gmin powiatu Oleckiego: Kowal Oleckich, Świętajna i Wieliczek. Była to uroczystość pożegnania Papieża Jana Pawła II. 
Uroczystość rozpoczęło zapalenie zniczy i złożenie ich pod portretem przez radnych. Uroczystą sesję rozpoczął Przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Gałczyk. Następnie zabrał głos prałat Edmund Łagód. Stwierdził m.in.: “Jan Paweł II pozostawił testament i przed nami jest wielka praca: wypełnienie tego testamentu.” I dalej: “Niech każdy z nas od dziś postara się we wnętrzu swojego serca realizować testament Papieża”.
Następnie wszyscy uczestnicy Sesji wzięli się za ręce i wspólnie odmówili modlitwę. 
Po części oficjalnej z programem artystycznym poświęconym pamięci Jana Pawła II wystąpiła Szkoła Podstawowa nr 3 nazwana Jego imieniem. Tytuł tego artykułu został zaczerpnięty z jednego z poetyckich tekstów recytowanych przez uczniów tej szkoły. 


Wykorzystano w tym montażu również słowa z homilii krakowskiej Ojca Świętego: “Proszę Was abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością taką jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym. Abyście nigdy nie zwątpili, i nie zniechęcili. Abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy. Proszę Was byście mieli ufność nawet wbrew każdej swojej słabości. Abyście szukali zawsze duchowej mocy u tego, u którego tyle pokoleń ojców naszych i matek ją znajdowało.”
Program artystyczny przygotowała Anna Marczak, Iwona Narkiewicz, Jolanta Kawiatkowska i Halina Jaroc.
Spotkanie zakończył Przewodniczący Rady Leszek Gałczyk i zaprosił wszystkich zebranych na mszę świętą do kościoła pw. N.M.P. Królowej Polski w Olecku.

Zdjęcia: Małgorzata Adameit rzecznik prasowy UM w Olecku

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia 2005 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę