Projekt “Są takie miejsca w Europie – spotkajmy się na Mazurach”

01.04.2005

  Relacja z pobytu w naszym mieście międzynarodowej grupy młodzieży, która przyjechała do Olecka na zaproszenie Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku “Mazury Garbate”

“Olecko żyje! Mimo padającego deszczu na twarzach młodych ludzi widnieje uśmiech i coraz większa chęć integracji. To wszystko za sprawą projektu “Są takie miejsca w Europie – spotkajmy się na Mazurach”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Do naszego miasta na specjalne zaproszenie ze strony polskiej przyjechały dwie grupy młodzieży z Rosji i Litwy. W trzech różnojęzycznych zespołach uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, tanecznych i fotograficznych. Specjalna grupa pracowała nad relacjami dziennikarskimi.”
Pierwsze wrażenia z pobytu:
Dziewczyny Guriewska (Rosja): “Jeszcze nigdy nie byłyśmy w Polsce, choć wiele słyszałyśmy o tym kraju i polskiej kulturze. Bardzo chciałyśmy odwiedzić Polskę, dlatego gdy tylko pojawiła się taka możliwość – z wielką ochotą zdecydowałyśmy się na przyjazd tutaj. Jest wspaniale, poznałyśmy wielu świetnych ludzi”.

Co działo się na warsztatach?
Polka w prawo – taniec posiada niezwykłą cechę, łączy ludzi bez względu na różnice kulturowe, językowe i mentalne. 
Grupa dziennikarska postanowiła zasięgnąć języka, jak przebiegały warsztaty.
Co najbardziej wam się podobało? 
Polacy: Wszystko od samego początku do końca.
Rosjanie: Tańczenie z Polkami.
Litwini: Wszystko było super. Bardzo podobał nam się prowadzący zajęcia pan Piotr – jest bardzo zabawny, w ogóle wszystko jest o.k.
* Piotr Skawski (prowadzący warsztaty, Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego “Warszwianka”)

Warsztaty kulinarne
Wchodząc do budynku Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych, gdzie trwały przygotowania narodowych potraw, już przy wejściu dało się poczuć dochodzące zapachy. Na stołach stało kilka niezwykle barwnych półmisków, na których poukładano kilka wręcz artystycznych kompozycji, przygotowywanych pod fachowym okiem opiekunów. 
Litwa nazwała swoje danie “Mali chłopcy”, Rosja – “Leśna polana” i “koszyczki”, Polska – w pocie czoła wykonała kilkadziesiąt pisanek malowanych woskiem i gotowanych w łupinach cebuli.
Degustacja potraw odbywała się podczas wieczornych dyskotek.

 

Warsztat fotograficzny 
Podróż z aparatem do serca Mazur
“Pierwszego dnia celem wycieczki było serce Mazur – Giżycko. Przewodnik oprowadzał nas po XIX wiecznej twierdzy Boyen. Mimo brzydkiej pogody z ciekawością zwiedzaliśmy ruiny fortyfikacji rozciągającej się na 100 hektarach. Robiliśmy zdjęcia wszystkiego co nam się podobało. Pan Maciek uczył nas jak robić zdjęcia, ustawić obiektyw i mówił o zasadach kompozycji, aby nasze zdjęcie było interesujące nie tylko dla nas, ale i dla innych. Dzień fotografów zakończył się w Liceum Ogólnokształcącym w Olecku, gdzie zrobione przez nas fotografie umieściliśmy w komputerze. Profesjonaliści – Maciej Kupczyński (prowadzący warsztaty), Józef Kunicki (informatyk i fotograf) komentowali nasze prace i dawali cenne uwagi co i jak można lepiej zrobić.”
Przez kolejne dni młodzież odwiedziła między innymi okolice Olecka, Augustów, Wigry, Sejny i Suwalski Park Krajobrazowy.

W sobotę wieczorem każda grupa prezentowała swój program artystyczny oraz przywiezione ze sobą filmy o swoich miastach.
W niedzielę, 20 marca, pożegnaliśmy się “w potoku łez” z naszymi gośćmi, zapraszając na drugą edycję w czerwcu 2005 r.
Wszystkie relacje z pierwszej edycji projektu oraz fotografie zamieszczone będą wkrótce na stronie internetowej: www.przystanek.pl/projekt

 

Ostatnia aktualizacja: 01 kwietnia 2005 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę