Wizyta delegacji z Guriewska w Olecku

22.06.2005

Wizyta delegacji z Guriewska w Olecku 16 – 17 czerwca 2005 r.

Starosta Olecki – Stanisław Lucjan Ramotowski - inicjator współpracy powiatu oleckiego z miastem Guriewsk Obwodu Kaliningradzkiego i organizator pierwszych spotkań pomiędzy przedstawicielami polskich i rosyjskich samorządów terytorialnych zainteresował współpracą wielu ludzi po obu stronach granicy. 

Są tacy, którzy wykorzystują możliwości współpracy, biorą na siebie trud jej inicjowania i prowadzenia. Wartościowy jest każdy pomysł zmierzający do rozszerzenia kontaktów, znajdowania nowych płaszczyzn i pomysłów. Nie jest to więc tylko współpraca administracji samorządowych, ale także różnych instytucji – ludzi związanych z oświatą, kulturą, opieką społeczną. Udział w nich stanowi dobrą szkołę współpracy wielostronnej, opartej na równoprawnych i demokratycznych zasadach.
Aktualny stan współpracy Powiatu Oleckiego z Obwodem Kaliningradzkim jest obrazem podjętych działań i faktycznej, przyjaznej współpracy. 
Potwierdzeniem jest chociażby kolejne spotkanie z ludźmi z Guriewska. Tym razem była to rewizyta delegacji zarządzających oświatą, a więc administracji Rejonu Guriewskiego i dyrektorów placówek oświatowych Guriewska. 
Na zaproszenie Pani Dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych – Pani Beaty Stypułkowskiej w spotkaniu uczestniczył także Dyrektor Colegium Turystycznego z Druskienik zaprzyjaźniony z tą szkołą.
17-osobowa delegacja w ciągu dwóch dni zwiedziła oleckie szkoły: Szkołę Podstawową Nr 3, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych, Wszechnicę Mazurską, Przedszkole, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Głuchych, Centrum Edukacji przy Środowiskowym Domu Samopomocy. 


Dyrektorzy naszych placówek przyjęli gości bardzo serdecznie, a występy uczniów Zespołu Szkół Technicznych uświetniły spotkanie w tej szkole. 
Po obiektach Wszechnicy Mazurskiej oprowadził Pan Stanisław Nowel i opowiedział o historii uczelni, studentach oraz kierunkach kształcenia. Goście zadawali wiele pytań i interesowali się możliwościami studiowania tu Rosjan. 
Dyrektor Ośrodka Dzieci Głuchych w Olecku przedstawił placówkę, opowiedział o pracy surdopedagogów, a goście mieli możliwość zobaczenia na żywo lekcji - pracy nauczyciela z dzieckiem głuchym. 


 
 

Wizyta w Centrum Edukacji przy Środowiskowym Domu Samopomocy też była owocna. Zwiedziliśmy wszystkie piękne pomieszczenia dydaktyczne i zobaczyliśmy jak pracuje się z dzieckiem autystycznym, i jak ciężka jest praca zajmujących się nauczaniem i wychowaniem dzieci niepełnosprawnych. 
Nie tylko nowa sala gimnastyczna w Zespole Szkół Technicznych, ale również w Szkole Podstawowej Nr 3 wywarła wielkie wrażenie na zwiedzających, a występ grupy wokalnej był pięknym prezentem dla delegacji z Guriewska. 

Najpiękniej delegację przywitała Pani Dyrektor Małgorzata Puchalska i jej podopieczni - przedszkolaki. Ich śpiewy i tańce na długo pozostaną w pamięci. Goście zostali obdarowani kolorowymi wiatraczkami i przyjęci pysznym ciastem upieczonym przez pracowników przedszkola. Było bardzo serdecznie, ciepło, a chwile spędzone z milusińskimi pozwoliły zapomnieć o zmęczeniu. Obecna na spotkaniu w Przedszkolu Pani wizytator Barbara Dziuba z Kuratorium Oświaty Delegatury Ełckiej zachwycona była wystrojem przedszkola i ogromem pracy dyrektora placówki (wcale niemałej). 
Przez cały czas pobytu delegacji towarzyszyły nam tłumaczki: Pani Elżbieta Ramotowska i Pani Halina Klaus oraz Pan Józef Kunicki – nasz wspaniały reportażysta i fotograf. Serdeczne podziękowania to niewiele za ich trud i dobrą współpracę. 
Dyrektor Stypułkowska poczęstowała gości przepysznym obiadem, a następnie delegacja udała się do zwiedzania pięknych zakątków naszego powiatu. 
Po zwiedzaniu placówek oświatowych bardzo zmęczeni goście odwiedzili „Siedlisko Konradówkę” Państwa Ireny i Konrada Radzewicz, a kontakt z przyrodą i zwiedzanie łaźni parowej, pięknego stawu, stajni koni arabskich oraz pobyt w chłodnej piwniczce w upalny dzień, degustacja zimnych trunków Pana Konrada było istnym ukojeniem. Chłodny wietrzyk na pomoście był także ulgą dla zmęczonych gości. Po zwiedzeniu urokliwego miejsca delegacja udała się do „Krainy Marzeń” – tj. gospodarstwa ekoturystycznego Państwa Anny i Lecha Marczak. Tu zachwytom nie było końca. Czyste, ekologiczne i przemiłe miejsce na ziemi. Otwarta przestrzeń - zieleń, kwiaty, woda, lasy, wspaniali gospodarze. Przyjęto nas ogromniastym plackiem drożdżowym i kompotem. Zwiedziliśmy pomieszczenia hotelowe, salę bankietową, po czym Gospodarz oprowadził nas wokół ogromnego stawu, opowiadając o ekologii i roślinach. Wszyscy zatrzymali się przy altanie wypełnionej pachnącym świeżo skoszonym sianem. Co to był za zapach!
Serdeczne podziękowania należą się Przewodniczącemu Rady Powiatu- Panu Wacławowi Sapieha, Staroście Oleckiemu – Panu Stanisławowi Ramotowskiemu, Wicestaroście – Alojzemu Jurczakowi za piękne przywitanie gości i poświęcenie drogocennego czasu oraz dyrektorom wymienionych wcześniej placówek, tłumaczom, Państwu Irenie i Konradowi Radzewiczom, Państwu Annie i Lechowi Marczakom, Państwu Katarzynie i Dariuszowi Bagińskim – za noclegi w przepięknym hotelu i zorganizowanie uroczystej kolacji.
Myślę, że wizyta była bardzo owocna, a goście z Rosji zobaczyli kawałek czarownej polskiej ziemi mazurskiej, zwiedzili też nasze placówki oświatowe i poznali serdeczność tutejszych ludzi.

Opracowała: 
mgr Krystyna Wiszniewska
Kierownik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Olecku

Zobacz zdjęcia

 

 

Ostatnia aktualizacja: 25 czerwca 2005 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę