Ostatnia sesja Rady Miejskiej w tym roku kalendarzowym.

2.01.2004

 Powstanie specjalna strefa ekonomiczna.
W mieście nad Legą powstanie podstrefa gospodarcza Warmińsko- Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To najważniejsza informacja przekazana przez burmistrza Wacława Olszewskiego, w miniony poniedziałek, podczas ostatniej w tym roku sesji Rady Miejskiej. 


- Jest już zgoda Rady Ministrów – stwierdził burmistrz. – Myślę, że sześciohektarowy obszar będzie sprzyjał ożywieniu życia gospodarczego w naszym mieście. 
Olszewski przekazał również informację o działalności ratusza w okresie międzysesyjnym.
- Do 15. grudnia został przygotowany projekt budżetu – stwierdził Olszewski. – Niezwykle trudny projekt, związany ze zmianą ustawy o finansowaniu. Po złożeniu zapotrzebowania przez gminne instytucje, okazało się że do spięcia budżetu brakowało ponad osiem milionów złotych. Jeżeli pozyskamy pieniądze - szereg zadań zostanie zrealizowanych, jeżeli nie – trzeba będzie się wstrzymać z ich realizacją. Nie zostały jeszcze rozstrzygnięte wnioski, złożone do Sapardu, ale rankingi wskazują, że stoimy na dobrej pozycji.
Władze miasta ubiegają się o uruchomienie w Olecku sądu rejonowego.
- 20. grudnia spotkaliśmy się w tej sprawie z prezesem Sądu Okręgowego w Białymstoku panem Dubijem - poinformował Olszewski. Spotkanie przeprowadzone zostało w budynku Wszechnicy Mazurskiej , przy współudziale starosty Stanisława Ramotowskiego, rektora Józefa Krajewskiego i radnego Stanisława Nowela. 
Kolejna narada w tej sprawie została zaplanowana na 14. stycznia 2004 r. Jeżeli samorządy przygotują budynek „pod klucz”, o powierzchni około 1500 metrów kwadratowych, sąd w Olecku może rozpocząć działalność już w lipcu 2004 r. 
- Jeżeli tego nie uczynimy- sąd powstanie w innym - sąsiednim mieście i Olecko może zapomnieć o nim na dziesiątki lat – stwierdził burmistrz .
Jak poinformował Olszewski decyzja w tej sprawie jest niezwykle trudna, ale należy uczynić wszystko, by plany się ziściły. Podobnego zdania była większość radnych, zgromadzonych na sali.

 

Burmistrz Olszewski poruszył także sprawę działalności Zbigniewa Sienkiewicza, ekologa który od kilku tygodni protestuje przeciwko budowie „ wiewiórczej ścieżki”, oplatającej oleckie jezioro.
-Od jakiegoś czasu trwa nagonka na nasze inwestycje – komentował Olszewski. Zanim podjęliśmy działania został opracowany projekt techniczny. Pracował nad nim sztab specjalistów. Otrzymaliśmy stosowne pozwolenia na budowę i inwestycja ruszyła. Zarzuty stawiane przez pana Sienkiewicza są bezpodstawne i absurdalne. Społeczeństwo jest sprytnie manipulowane. Mimo to ten pan powiadomił nawet urzędy w Warszawie. To groźna sytuacja- możemy utracić dotacje na nasze inwestycje. Czy tego człowieka można nazwać miłośnikiem Ziemi Oleckiej? Jeżeli miasto ma się rozwijać- musimy działać.
W podobnym tonie wypowiadał się radny Stanisław Nowel oraz starosta olecki.
- Przeraża mnie to, że zostały zawiadomione gremia decydujące o pieniądzach - komentował Ramotowski. - Sami sobie szkodzimy. Jestem przekonany, że to co robimy jest bardzo dobrym pomysłem. Ścieżka i sąd- to dwie ważne sprawy , które należy dokończyć.
Rozmowy burmistrza ze starostą oleckim zaowocowały podjęciem decyzji o powołaniu specjalnej komisji, która oceni jakość prac i ich ingerencję w naturalne środowisko. Leszek Gałczyk, przewodniczący Rady Miejskiej, sugerował włodarzom miasta sprecyzowanie odpowiedzi na zarzuty Zbigniewa Sienkiewicza, w lokalnych mediach 

 

Jacek Mikołajczak +87 521 42 69

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatnia aktualizacja: 02 stycznia 2004 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę