Realizacja wspólnych projektów

28.10.2004

Ostatnie działania Burmistrza i Rady dowodzą, że w dążeniu do rozwoju miasta, a przede wszystkim jego kierunku, osiągnięto consensus. Burmistrz realizuje projekty, które podczas poprzednich wyborów postulowała tzw. “opozycja”. “Opozycja” zaś, w uznaniu za taką działalność, a w szczególności za realizację tych projektów i zarządzanie miastem oraz ściąganie wszelkiego rodzaju funduszy na realizację tych celów uchwala bez większych problemów podwyżkę burmistrzowi (jeden głos przeciw). 

Przykładem jest chociażby realizacja ogłoszonego przez radnego Andrzeja Pułeckiego jeszcze wiosną tego roku i rozplakatowanego w mieście oraz zamieszczonego w “Tygodniku Oleckim” projektu centrum rekreacyjno-sportowego. 
Burmistrz Wacław Olszewski realizuje to przedsięwzięcie i zbiera fundusze na ten cel. Z programu tego wyłączył jedynie pływalnię, nie wykluczając budowy małego basenu. Bowiem inwestycje takie zrealizowane w ościennych miastach wykazały, że są zbyt kosztowne i niemożliwe do utrzymania w tak mały środowisku jak nasze. 
Olecko jeszcze nigdy nie przeżywało takiego boomu gospodarczego jak w obecnym czasie. Kiedyś, gdy miasto ogłaszało przetarg, zgłaszało się kilkadziesiąt firm. Teraz, pomimo wysłania 76 zaproszeń na ofertę dotyczącą remontu jednej z wiejskich szkół, odpowiedziały tylko trzy firmy. Przyczyna w zasadzie prozaiczna. 

 

Nie ma mocy przerobowych. Obrazuje to skalę inwestycji w mieście! Olecko w obecnej chwili znajduje się w pierwszej dwudziestce miast polskich jeżeli chodzi o wysokość inwestycji na głowę mieszkańca. (Miast w Polsce mamy około 10 tysięcy).

Pozycja ta może ulec poprawieniu, bo przecież jeszcze nie zaczęto inwestycji pt. Centrum Kulturalne (Regionalny Ośrodek Kultury, Plac Wolności, Stary Ratusz), nowych nitek wodociągów oraz remontów ulic miejskich. A przecież nie tylko miasto jest inwestorem, jest nim również powiat oraz takie przedsiębiorstwa, jak Delphia Yachts, Prawda czy Elsan. Inwestuje Wszechnica Mazurska, rozwija się sieć hoteli oraz powstają nowe gospodarstwa agroturystyczne. Powstają też – dając pracę – nowe osiedla miejskie, chociażby te domów jednorodzinnych, które buduje się w okolicach Jasiek, przy drodze na Giżycko.
“Jak się tak patrzy wkoło, to ogólnie rzecz biorąc Olecko ma się dobrze” – można sparafrazować słowa piosenki.

 

 

Bogusław M. Borawski

 

 

Ostatnia aktualizacja: 30 października 2004 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę