Przedszkolne krajobrazy

30.03.2004

 Rok szkolny, a właściwie przedszkolny 2003/2004 obfitował w duże zmiany. Od l września 2003 r. powakacyjnym gwarem dziecięcych głosów zatętniło tylko jedno przedszkole w mieście – Przedszkole nr 2 (od l lutego Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi i dwoma oddziałami dzieci sześcioletnich przy ul. Kopernika).

Dzieciom w naszym przedszkolu jest miło, wesoło i przyjemnie, świadczy o tym radosny gwar płynący z przedszkola na sąsiadujące osiedle.
Każdy dzień pobytu dzieci w przedszkolu wypełniony jest zabawą, pracą, spacerami, wycieczkami w ciekawe miejsca, pobytem w ogrodzie. Co pewien czas życie przedszkolne urozmaica jakieś doniosłe wydarzenie, uroczystość lub święto.
Niezwykłą i doniosłą uroczystością w miesiącu wrześniu było pasowanie na sześciolatka w grupach najstarszych oraz „Wesoły pociąg” – impreza miejska zorganizowana na pożegnanie lata, w której wzięły udział dzieci 5-6 letnie.
Przedszkolaki pamiętają także o Święcie Niepodległości, organizując spotkania z ludźmi, którzy przeżyli wojnę, przygotowując dla nich ciekawą część artystyczną. Żegnaliśmy lato wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 4, a więc starszaki (5 i 6-latki) zorganizowały uroczystość „Pożegnania jesieni”, na którą zaprosiły wszystkie dzieci z grup młodszych – oj ile było śmiechu i radości!!!
Koniec listopada to andrzejki – czas magii i wróżb, tańców i pląsów, konkursów i pyszności na stołach.
6 grudnia– imieniny Św. Mikołaja, 
a więc dzieciaki oczekują wizyty tego najfajniejszego ze świętych, pana z białą brodą i z wielkim workiem upominków. Odwiedził wszystkie grupy obdarowując prezentami każdego malucha oraz częstując imieninowymi cukierkami.
Przedszkole to wielka jedna rodzina, a więc okres Bożego Narodzenia to spotkania wigilijne w grupach z rodzicami przy opłatku, składaniu życzeń, śpiewaniu kolęd i jasełkach. Piękny wystrój przedszkola, migające światełkami choinki dopełniają ten niezwykły czas w życiu każdego, a szczególnie dzieci.

 

Starszaki przygotowane przez siebie jasełka wystawiały w okresie poświątecznym w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku na Gminnym Przeglądzie Jasełek. Również w miesiącu styczniu w przedszkolu odbyły się dwie znaczące uroczystości: Święto Babci i Dziadka oraz karnawałowy bal przebierańców. Każda grupa gościła u siebie kochane babunie i dziadziusiów popisując się swoimi umiejętnościami recytatorskimi, aktorskimi oraz pięknym śpiewem.
Bal Karnawałowy był wielkim wydarzeniem dla dzieci: przebrane za różne postacie z bajek, tańczyły i śpiewały, brały udział w konkursach, a najważniejszym momentem było ponowne spotkanie z Mikołajem, który przyniósł ogromne paczki i razem z dziećmi bawił się przy muzyce.
W miesiącu lutym w przedszkolu odbyła się uroczystość otwarcia grupy integracyjnej. W tym dniu nasza placówka zamieniła się w bajkowe miejsce, gdzie królowała prawdziwa wróżka. Byli zaproszeni goście, przemówienia, tańce, zabawy, wiersze i wspaniały, olbrzymi tort z fajerkami. Ale najważniejsze, że do naszego przedszkola mogą chodzić dzieci niepełnosprawne i przebywać z dziećmi zdrowymi. Razem się bawimy, uczymy i sobie nawzajem pomagamy.
W naszym przedszkolu organizowane są zajęcia dodatkowe: język angielski i rytmika (odpłatne przez rodziców) oraz zajęcia plastyczne i teatralne dla dzieci z grup 6-latków.
Przedszkole systematycznie współpracuje z policją, strażą pożarną, nadleśnictwem, szkołą muzyczną, poradnią pedagogiczno-psychologiczną, domem kultury oraz z Wszechnicą Mazurską w Olecku, prowadząc zajęcia dla studentów tej uczelni. Utrzymujemy stały kontakt ze szkołą podstawową, bierzemy udział w lekcjach klas pierwszych, we wspólnych imprezach czy akcjach. Dzięki temu szkoła dla naszych wychowanków jest dobrze znana i lubiana.
Dbamy o prawidłowy rozwój kulturalny naszych wychowanków – dzieci chodzą na przedstawienia teatralne do kina oraz zapraszamy aktorów ze spektaklami do przedszkola; uczestniczą w koncertach organizowanych przez szkołę muzyczną. Ogromny nacisk w naszej pracy kładziemy na ochronę środowiska i zagadnienia ekologiczne.
Żyjemy w trudnych czasach, ale zarówno rodzice, jak i personel tutejszego przedszkola zabiega, aby dzieci niedogodności i trudności życiowe odczuwały jak najmniej. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim ludziom dobrej woli, którzy przyczynili się do lepszego funkcjonowania naszego przedszkola. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Urzędu Miejskiego, Państwa G. I B. Burba, Pana K. Radzewicza, Państwa St i K. Toczyłowskich, Pana J. Staniszewskiego, Pana J. Miliszewskiego, Pani J. Suchockiej.
20 marca (sobota) będzie dniem otwartym Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi (w godz. 10-12). Zapraszamy wszystkich rodziców oraz osoby, którym leży na sercu dobro dziecka w naszym mieście do odwiedzania naszej placówki, przekonania się, że w naszym przedszkolu jest super.

Teresa Raczyło, Danuta Paukszt
 „TO” 11(325) z dnia 17 marca 2004 r.

Ostatnia aktualizacja: 04 kwietnia 2004 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę