Szachowe przyspieszenie

20.02.2004  
W klubie “Czarni” Olecko obok innych dyscyplin sportowych funkcjonują też szachy. Znane są osiągnięcia młodych oleckich szachistów m.in. mistrzostwo Polski zdobyte przez Magdalenę Matyszewską, udział w finałach mistrzostw Polski Marty Piktel, Rafała Kaźmierczaka, Dariusza Klimaszewskiego, Katarzyny Cieślukowskiej oraz wiele tytułów mistrzów województwa zdobytych przez innych oleckich szachistów. 


Nowy trener Czesław Spisak w towarzystwie czołowej oleckiej szachistki Marty Piktel


Symultana z mistrzem

Gra w szachy jest sportem umysłowym, rozwijającym logiczne myślenie, wyobraźnie, analityczne podejście do problemu i poszukiwanie sposobów jego rozwiązania. Dziecko, które w wieku przedszkolnym i klasach początkowych szkoły podstawowej rozwija umiejętność gry w szachy, bierze udział w treningach i zawodach sportowych, nie ma problemów z przyswajaniem wiedzy i umiejętności w szkole, zaczyna osiągać lepsze wyniki w szkole. 
Gra w szachy to zmaganie się z problemem na szachownicy, to podejmowanie samodzielnych decyzji i branie odpowiedzialności za ryzyko dobrego lub złego posunięcia. To kształtowanie charakteru, gdy zasiądziesz naprzeciw przeciwnika (często starszego) i w zdrowej rywalizacji - bez ryzyka kontuzji - toczysz walkę. Gra w szachy to swoiste “studia z zakresu zarządzania” na poziomie dostosowanym dla nastolatka.


Zwycięzcy Otwartych Mistrzostw SP nr 3 w Olecku (od lewej): Melania Góralska, Mateusz Wojciechowski, Marta Gryglas, Piotr Cichanowicz, Szymon Brynda, Rafał Przeździak, Joanna Grzyb i Paweł Żukowski.

Biorąc pod uwagę walory sportowe i wychowawcze tego sportu sekcja szachowa “Czarnych” Olecko postanowiła “przyspieszyć” rozwój szachów w mieście nad Legą. Zgodnie z powiedzeniem “czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” - nauczanie gry w szachy powinno rozpocząć się już w klasie I szkoły podstawowej, gdyż daje to nie tylko pewność osiągnięcia znaczących wyników sportowych, lecz wpływa także na wszechstronny rozwój umysłowy dziecka. W Olecku obowiązkowo uczą się grać w szachy wszyscy uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej - niektórzy z nich np. Joanna Grzyb i Mateusz Wojciechowski mają w swym dorobku tytuły mistrzów województwa. W Szkole Podstawowej nr 3 zainteresowani uczniowie uczęszczają na koło szachowe. Dla dzieci, którzy pragną osiągnąć znacznie więcej, kierownik sekcji szachowej “Czarnych” Olecko prowadzi gry treningowe z elementami szkolenia w każdy wtorek i czwartek w godz. 15.30 - 17.30 w sali szachowej Gimnazjum nr 2 przy ul. Słowiańskiej 1. 
Od marca 2004 r. rozpocznie pracę w Olecku nowy trener p. Czesław Spisak, posiadający tytuł mistrza FIDE (tytuł nadaje międzynarodowa federacja szachowa) i ranking 2359 pkt. Podczas dwóch wizyt w Olecku młody trener zapoznał się z zawodnikami i ich rodzicami, a także rozegrał 2 symultany (jednoczesna gra z wieloma zawodnikami), wszystkie pojedynki wygrywając. Poczynione zostały ustalenia w zakresie zbudowania silnej sekcji szachowej, w tym zasad pracy szkoleniowej z najmłodszymi.
Wszystkich uczniów z klas I-III zapraszamy do udziału w poznawaniu “królewskiej gry”, bo taka nazwą określa się szachy. Zwracamy się do rodziców: a może zaproponujecie swemu dziecku sport szachowy? Sport kulturalny, wychowawczy, bez kontuzji i dopingu. Wszelkich informacji udziela kierownik sekcji szachowej Leopold Dudanowicz oraz przewodniczący zarządu sekcji Jan Grzyb.
Szachy - to gra, sztuka i nauka jednocześnie.

J.G.

 

Ostatnia aktualizacja: 20 lutego 2004 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę