Otwarcie Centrum sportowo – rekreacyjno – kulturalnego w Olecku

29.11.2004

  Budowę pomnika poświęconego żołnierzom poległym w I wojnie światowej rozpoczęto w 1925, a ukończono w 1927. Jeszcze na początku tego roku monu-mentalna budowla wyglądała na dość zdewastowaną. Obsuwały się bloki kamienne, balustrady wokół rozsypywały się. W ciągu zaledwie kilku miesięcy wyremontowano obiekt i oddano do użytku...

W sobotę przed godziną dwunastą Burmistrz Wacław Olszewski uroczyście oddał do użytku odrestaurowaną rotundę wraz z placem przed nią oraz kryte trybuny na stadionie miejskim. Inwestycja kosztowała prawie milion dwieście tysięcy złotych. Miasto na ten cel wydało tylko około trzystu tysięcy złotych. Reszta kwoty to kontrakt wojewódzki, czyli pieniądze z Wojewódzkiego Sejmiku Samorządowego. 
„Nie ulega wątpliwości, że dzisiejszej uroczystości nie byłoby, gdybyśmy nie mieli przyjaciół, którzy mają sentyment do naszego kochanego Olecka – stwierdził w swym wystąpieniu burmistrz. – Pragnę w tym miejscu bardzo serdecznie 
i gorąco podziękować za wsparcie jakie zostało udzielone przez senatora Mariana Kozłowskiego. 
Serdecznie dziękuję wiceprzewodniczącemu Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, olecczaninowi Edwardowi Adamczykowi, który bardzo dużo mi pomógł, żeby te pieniądze z kontraktu otrzymać. Bardzo serdecznie dziękuję.”
Tym, który postawił kropkę nad „i” jest oczywiście gospodarz województwa – Marszałek Andrzej Ryński”. 

 

 

Zdjęcia: Małgorzata Adameit rzecznik prasowy UM w Olecku tel. (087) 520 19 50


Burmistrz podziękował również marszałkowi i wiceprzewodniczącemu sejmiku za ukończenie inwestycji, jaką było przebudowanie mostu na Ledze oraz nowej nawierzchni ulicy Kościuszki. 
Następnie burmistrz podziękował projektantom inwestycji Iwonie i Cezaremu Gierszewskim, wykonawcy – firmie TABEX oraz podwykonawcom firmie MELBUD oraz firmie Zdzisława Sadowskiego. Podziękował również inspektorom nadzoru oraz dyrektorowi MOSiR Andrzejowi Kamińskiemu, który „bardzo troskliwie doglądał realizacji inwestycji”. 
Są to ostatnie z tegorocznych inwestycji miejskich. A było tego w odchodzącym roku 2004 niemało. Oto niektóre z nich: przebudowa budynków na plaży miej-skiej i samej plaży, dwunastokilometrowa ścieżka rekreacyjna wokół jeziora, próg rzeczny na Ledze, cztery punkty widokowe, zagospodarowanie wyrobisk żwirowych na Szyjce, skytepark, stadion miejski, trzy nowe korty tenisowe, bo-iska sportowe przy Szkole Podstawowej nr 3, ulica Gołdapska 18, trzynaście kilometrów wodociągów. 
Ostatnia ukończona w 2004 inwestycja to właśnie oddane do użytku w ubiegłą sobotę obiekty.
W uroczystości na zaproszenie Burmistrza i Rady Miejskiej wzięły udział dele-gacje: litewska z Vilkaviskis z merem miasta na czele oraz niemiecka z Panem dr Heinrichem Matthe – prezesem Stowarzyszenia Treuburczyków. Burmistrz w bardzo serdecznych słowach podziękował H. Matthe za dotychczasową współpracę. 
Podczas tej uroczystości wydarzyło się dość zabawne i niejako symboliczne zdarzenie. Otóż zapomniano przeciąć wstęgi i gdyby nie młodzi sportowcy, którzy na ten moment czekali wszyscy przeszliby na stadion, gdzie miała odbyć się dalsza część uroczystości. Tradycją stało się, że wstęgę przecinają po kawałecz-ku wszyscy do tego zaproszeni, jednak ostatnie cięcie zawsze wykonują naj-młodsi mieszkańcy Olecka jacy uczestniczą w tej uroczystości. W tym wypadku „otwarcia dokonali” najmłodsi sportowcy klubu „Czarni”. 
Następnie Burmistrz dokonał symbolicznego oddania do użytku krytych trybun na stadionie miejskim. Uroczystość zakończył mecz piłki nożnej pomiędzy old-bojami (powyżej 35 lat), a przedstawicielami służb mundurowych (strażacy, policjanci).

 Opracował Bogusław M. Borawski

 

Ostatnia aktualizacja: 05 grudnia 2004 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę