Jaki jest herb Olecka

22.07.2004

Listy do redakcji "Tygodnika Oleckiego"
Olecko, dnia 05.07.2004r. 
Szanowna Redakcjo !
Jestem stałym czytelnikiem Waszego Tygodnika. Tworzy on część historii tego miasta i jego mieszkańców. Jak wielka jest siła mediów wiemy o tym wszyscy. Dla niektórych media są wyrocznią. Część ludzi przestała myśleć samodzielnie.
Ale do rzeczy. Tematem tego artykułu jest herb miasta Olecko. A dokładniej jego stały fragment — szachownica.
W statucie Gminy Olecko z dnia 10.X.2001 r. w pkt.3 (I Postanowienie ogólne ) czytamy między innymi, że w herbie jest szachownica Hohenzollernów. Czy ktoś wie jak ona wygląda? 
Odpowiedź prawidłowa: Jest koloru biało-czarnego.
A jak to przekłada się na naszą rzeczywistość. Oto spostrzeżenia.
Na Urzędzie Miasta jest herb z szachownicą czarno-białą. Po drugiej stronie ulicy, przed wejściem do parku stoi plansza z planem miasta, a na niej herb miasta z szachownicą biało-czarną.
Kiedy obradują radni wystawiana jest przed UM tablica informacyjna o ich obradach. Widnieje na niej herb (wzór z roku 1990) z szachownicą biało-czarną.
Następnym przykładem jest nowa tablica informacyjna wystawiona przed kinem. Jest na niej herb z szachownicą czarno-białą. Ale tuż obok, nad drzwiami wejściowymi do kina po lewej stronie widnieje herb z szachownicą biało-czamą (Informacja Turystyczna).
Oto dalsza część moich spostrzeżeń. Olecka straż pożarna na swoich wozach mają emblematy herbu z szachownicą czamo-białą. Natomiast straż pożarna z Judzik ma w herbie Olecka szachownicę biało-czamą (brawo!). Tam zawsze mieszkali światli ludzie.
Niedawno w Olecku ukazały się biłbordy reklamowe piwa łomżyńskiego. Znajduje się na nich herb naszego miasta. Szachownica w herbach jest biało-czamą. Skąd wiedzą?
Władze naszego miasta nawiązują do tradycji historycznych. Ale jak się to ma do rzeczywistości ? Historyczny pomnik z Placu Wolności,, przeniesiono,, na cmentarz ewangelicki. Długa to była przeprowadzka. Ale później ją usprawiedliwiano , z góry zaplanowanym działaniem. Nawet znaleźli się zamierzeni i niezamierzeni “ojcowie,, tego wątpliwego projektu. W miejscu starego pomnika położono duży kamień pamiątkowy(2000r.), a obok ustawiono mniejszy postumencik (2003 r). Między innymi jest na nim historyczny herb Olecka. Jest on wykonany w formie negatywowej, dlatego szachownica wygląda na czamo-białą. Na pozytywie szachownica będzie biało-czamą.


Jedyny herb historyczny, który można zobaczyć w miejscu publicznym, znajduje się na budynku dworca PKP. Pochodzi on jeszcze sprzed II wojny światowej. Posiada tylko jeden mankament. Ktoś bardzo dawno temu czarne pola szachownicy zamalował kolorem czerwonym. Może chciał żeby wyglądał on bardziej po polsku (barwy narodowe).
Do napisania powyższego nakłonił mnie fakt, że herb naszego miasta z szachownicą czamo-białą można spotkać wszędzie. Na taksówkach, na folderach, na drogowskazach z nazwami ulic. Nawet widziałem go na sztandarze policji. Promowano Olecko w stolicy. Ile to kosztuje?
Uważam, że aktualny herb posiada błąd historyczny w postaci szachownicy czamo-białej. Powinna być biało-czarną! Chyba, że ze Statutu Gminy wykreśli się zapis o szachownicy HOHENZOLLERNÓW. Założyciela tego grodu nad Legą!
Ale mam zagadkę: - po czym poznać czytelnika „Tygodnika Oleckiego”?

P.S.
Jeżeli ktoś poczuł się urażony, to bardzo przepraszam. Nie taki był mój zamiar. Odpowiedź zagadki: – po herbie jego !

Dane osobowe 
do wiadomości redakcji.


Propozycje flag według według Centrum Heraldyki Polskiej - 2002 rok

Wappen Treuburg 

Herby miast Prus Wschodnich

Stadtwappen der ostpreussischen Städte 

 


Herb z początku XX wieku


Herb z planu Olecka z 1936 roku


Herb z 1938 roku


Herb z 1960 roku


Herb z 1990 roku


Propozycja herbu według Centrum Heraldyki Polskiej - 2002 rok

Uchwała Nr II/8/02 Rady Miejskiej w Olecku z dnia 5 grudnia 2002 roku w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Olecko 

 Komisja Heraldycznej MSWIA

Centrum Heraldyki Polskiej 

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca 2004 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę