Wielka perła na Mazurach

06.07.2004

We środę o godz. 13. na stadionie miejskim Burmistrz Olecka Wacław Olszewski rozpoczął zwiedzanie świeżo wykonanych 5. inwestycji rekreacyjno-sportowych, wykonanych przez gminę Olecko przy pomocy finansowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz amerykańskiej fundacji.

Włodarz grodu nad Legą zamienił się w profesjonalnego przewodnika i oprowadzał olecczan oraz gości z Polski i Niemiec, począwszy od nowego stadionu piłkarskiego poprzez trzy nowe korty tenisowe. 
Później wszyscy wsiedli do autokarów i udali się w objazd 12- kilometrowej trasy, nazwanej “Wiewiórczą ścieżką”. Pierwszym przystankiem, a zarazem punktem widokowym, był pomost przy drodze do Suwalk, zaraz za zajazdem. 
Burmistrz dokładnie tłumaczył, w jaki sposób wykonawca przygotował szlak, a uczestnicy objazdu mogli podziwiać w pełni uroki jeziora Oleckie Wielkie z pomostu. 
- Nie wiedziałem, że Olecko może tak pięknie wyglądać – dzielił się z nami wrażeniami, emerytowany nauczyciel z Olecka Józef Syper. 
Główny wykonawca ścieżki, Wiesław Wróblewski, opowiadał anegdoty o swojej pracy nad szlakiem. 
- Przy tych pracach sporo nauczyłem się na temat botaniki. Mogę wam dużo opowiedzieć o topoli – mówi Wróblewski. Stefan Czajkowski, który objechał w powiecie oleckim na rowerze wszystkie miejscowości twierdzi, że jest to imponująca inwestycja. 
- Szkoda tylko, że w niektórych miejscach ścieżka nie jest szersza. Można było też wyciąć więcej starych drzew – twierdzi S. Czajkowski. 
Kolejny przystanek wycieczki to górujący nad jeziorem punkt widokowy od strony wsi Możne. Z tego miejsca widać całą panoramę miasta i okolic, a szczególnie nowe osiedle domków jednorodzinnych na tzw. “Szyjce”. 
- Tam właśnie widzicie budowę domków dla profesorów naszej Wszechnicy Mazurskiej – tłumaczy Burmistrz. - W ten sposób zatrzymamy ich na stałe w Olecku. 
Z tego punktu widokowego schodzi się po bardzo stromych schodkach aż do ścieżki nad jeziorem. Na trasie są wbite słupki, aby nie jeździły tędy samochody. 
Kolejny przystanek to “Szyjka”, stare wyrobisko żwirowe. W ramach prac wykonano tam nasadzenia krzewów. Użyto do tego specjalnej agrowłókniny, która po pewnym czasie ulegnie biodegradacji. 

 

- Wykonaliśmy także tarasy, które pozwolą między innymi na podlewanie roślin – dodaje Olszewski. 
Znajduje się tam także kolejny punkt widokowy. Wdrapuje się tam także specjalny gość – znany kolarz, mistrz świata i triumfator Wyścigu Pokoju Ryszard Szurkowski. Kibicom dwóch kółek: radnym z Olecka: Arnoldowi Hościłło i Stanisławowi Nowelowi opowiada m.in. o swoich wrażeniach z wyścigu w Wielkiej Brytanii. 
- Doceniam inicjatywę władz lokalnych, bardzo mi się tu podoba – komentuje Szurkowski. 
Następny przystanek objazdu to próg wodny na rzece Ledze, przy ul. Partyzantów. Pozwoli to m.in. oczyścić rzekę oraz utrzymać właściwy poziom wody. Dalej goście ruszają pieszo. Przy drewnianym molo znajduje się skate-park dla oleckich rolkarzy oraz mini-boisko koszykówki. 
Po nowo wyłożonej kostką brukową ścieżce wycieczka dociera aż na plażę miejską, gdzie zostały wykonane nowe obiekty. Burmistrz wita wszystkich olecczan oraz gości. 
- Te inwestycja to swoista perła na Mazurach – mówi Olszewski. 
Na skoczni dochodzi do uroczystego przecięcia wstęgi – symbolu otwarcia oleckich inwestycji. Bierze w tym udział senator Mirosław Kozłowski z Olsztyna, wielki przyjaciel Olecka, Burmistrz i Starosta Olecki Stanisław Ramotowski, Wolfgang Pleier oraz 5-letni Filip Sasin z Olecka, któremu kibicuje mama Krystyna. Wstęgę przecinają także R. Szurkowski oraz medalista olimpijski, sztangista Zygmunt Smalcerz. 
Później Burmistrz zaprasza wszystkich do zabawy. Ustawiają się kolejki po kiełbaski, lody, słodycze oraz piwo. Zabawę olecczanom oraz gościom umila koncert zespołu muzycznego.
Do rajdu rowerowego do Dworku Mazurskiego z R. Szurkowskim ruszają także na rowerach m.in. radni Marek Chlebus i Zbigniew Aksienionek, Mirosław Surel i Andrzej Wiszniewski, Iwona Gierszewska.

Dariusz Josiewicz
“Tygodnik Olecki” nr 27 (341) z dnia 7 lipca 2004 r.

 

Ostatnia aktualizacja: 10 lipca 2004 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę