Wojewódzka Inauguracja Roku Sportowego

08.10.2003

Miło jest być na imprezie, gdzie stoi się obok mieszkańców innych miast, a oni zazdroszczą naszemu, że u nas dzieje się wiele. Bo, proszę Państwa, tak jak w propagowaniu kultury i sztuki w naszym mieście prym wiedzie postać Marka Gałązki, tak w propagowaniu sportu trzeba obok siebie postawić dwa nazwiska: Andrzeja Kamińskiego i Romualda Wojnowskiego (podaję tutaj w kolejności alfabetycznej, – ale stawiam ich obok siebie). 

Wojewódzka Inauguracja Roku Sportowego
Na oleckim stadionie 3 października zebrało się około dwóch tysięcy widzów i zawodników. Pogoda, która rano wydawała się być fatalna, poprawiła się znacznie, a nawet czasami wychodziło słońce. Była to wymarzona pogoda dla przełajowców.
Zjechali się oni ze wszystkich powiatów naszego województwa. Byli zatem reprezentanci powiatu grodzkiego i ziemskiego z Olsztyna, Lidzbarka Warmińskiego, Bartoszyc, Ketrzyna, Węgorzewa, grodzkiego i ziemskiego Elbląga, Iławy, Nowego Miasta, Ostródy, Działdowa, Szczytna, Morąga, Nidzicy, Pisza, Ełku, Giżycka, Gołdapi i Olecka.
Wszystkich zawodników, trenerów i widzów powitał Roman Wojnowski, który całość imprezy prowadził i nadzorował jej przebieg. Trzeba przyznać, że robił to bardzo sprawnie i zmieścił się w minutowym „preliminarzu” wspaniale. Nawet taki poślizg jak półgodzinne spóźnienie (fatalny stan drogi Giżycko – Olecko) Marszałka Sejmiku Wojewódzkiego Andrzeja Ryńskiego nie wpłynął na czasowy przebieg części oficjalnej. 
R. Wojnowski powiedział: „myślę, że nieprzypadkowo powierzono naszemu miastu, oleckiemu środowisku sportowemu, organizację tej wspaniałej imprezy. Sportowcy z grodu nad Legą znani są na terenie województwa i w Polsce. Ich osiągnięcia bez wątpienia przynoszą dużą promocję naszemu miastu, powiatowi i województwu. Działacze sportowi zaś już nie raz dali dowód na to, że potrafią zorganizować nie tylko imprezy o zasięgu ogolnowojewódzkim, ale także ogólnopolskim i międzynarodowym.”
Jako pierwszy przywitał zawodników i trenerów starosta olecki Stanisław Ramotowski. Zaznaczył on, że widzi zorganizowanie u nas w Olecku tak wielkiej imprezy wojewódzkiej, jako wielkie święto, tym bardziej, że podczas tych zawodów zostaną otwarte w mieście dwie hale sportowe – przy ulicy Kolejowej (Szkoła Podstawowa nr 3) oraz przy Zespole Szkół Technicznych.
Jako drugi wystąpił burmistrz Wacław Oleszewski. Nadmienił, że organizacja imprezy w Olecku ma zapewne związek z wysoką oceną tego, co się u nas wokół sporu dzieje. Podkreślił, że dużo się u nas inwestuje w młodzież i sport. Na koniec podziękował władzom nadrzędnym i Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu za zauważenie dokonań naszego miasta. Wyraził również nadzieję, że w roku następnym w Olecku odbędzie się centralna inauguracja roku sportowego. „Zawsze bardzo rzeczowy i przygotowany” – określił wystąpienie burmistrza stojący obok mnie dziennikarz. 
Następnie Roman Wojnowski przeczytał list minister Krystyny Łybackiej.
Ważnym punktem programu było wręczenie przez kuratora oświaty dyplomów zasłużonym nauczycielom sportu szkolnego. Dostali je Regina Jakubowska i Roman Wojnowski oraz Adam Dziubiński, Alina Kalinowska, Beata Kozłowska, Jerzy Wojnowski, Wiesław Zalewski, Krzysztof Zaniewski.
Uroczystość oficjalną zakończyło wyjście sportowców z płyty stadionu. Prowadziła ich orkiestra miejska pod batutą Jana Orlika. Również orkiestra ta zagrała hymn narodowy na rozpoczęcie uroczystości.
Uroczystość oficjalna przeniosła się następnie do hal sportowych na ulicach Kolejowej i Zamkowej. Starosta podjął następnie gości uroczystym obiadem w Dworku Mazurskim. 
Na koniec nasuwa się tutaj taka mała dygresja: największą promocję Olecko osiągnęło dzięki kulturze i sportowi. Kierują tymi dziedzinami zawodowcy. Myślę, że władze nasze wreszcie zrozumiały tę naturalną wydawałoby się zależność, im lepszy fachowiec i bardziej samodzielny, tym łatwiej rządzi się całością. Życzę naszym władzom: powiatowym i miejskim, jak również olecczanom i sobie też oczywiście, aby dbali o miasto i powiat w ten sposób. Mam nadzieję, że również dzieje się tak w administrowaniu miastem jak i powiatem. Dobre przykłady to PGKiM i Spółka „Olmedica”.


Wyniki biegów 
700 dziewcząt (klasy V – VI)
1. Aleksandra Lisowska (SP 6 Braniewo)
2. Agata Zagozdan (SP Grzęda)
3. Alicja Zarnach (SP Rozogi)
4. Karolina Bucholc (SP 3 Elbląg)
5. Paulina Salabura (SP Jeziorany)
6. Joanna Nadarzewska (SP 9 Elbląg)
7. Dorota Bazydło (SP Linowo)
8. Anna Raszkowska (SP Orzysz)
9. Anna Moroz (SP Kowale Oleckie)
10. Anna Sobieska (SP Winda)

1000 chłopców (klasy V i VI szkół podstawowych)
1. Michał Świderski (Biała Piska)
2. Szymon Jakubowski (SPZ Biskupiec)
3. Maksymilian Jackowski (SP 3 Działdowo)
4. Dawid Kłosek (SP Biała Piska)
5. Gabriel Radziszewski (SP Jeziorany)
6. Maciej Sęk (SP Jeziorany)
7. Robert Czerwiński (SP Gorbno)
8. Łukasz Gawrych (SP 2 Biskupiec)
9. Sebastian Kłosowski (SP Działdowo)
10. Andrzej Wawryszko (SP Budry)

1000 dziewcząt (gimnazjum)
1. Agnieszka Kaliszuk (Gim. 2 Bartoszyce)
2. Kinga Kowalska (Gim. Burkat)
3. Natalia Orłowska (Gim. 1 Gołdap)
4. Iga Kowalczyk (SG 1 Gołdap)
5. Kesja Stalmańska (Gim. 2 Bartoszyce)
6. Paulina jakimowska (Gim. 5 Elbląg)
7. Aleksandra Wróblewska (Gim. 5 Elbląg)
8. Katarzyna Anuszkiewicz (Gim. 2 Olecko)
9. Natalia Sosnowska (Gim. 5 Elbląg)
10. Grażyna Józwowicz (Gim. Banie Mazurskie)

1000 dziewczęta (szkoły średnie)
1. Magdalena Lesik (LO III Olsztyn)
2. Marta Barcewicz (LO VI Olsztyn)
3. Iwona Kowalewska (ZSZ Gołdap)
4. Olga Drapała (ZS 3 Szczytno)
5. Gabriela Kułak (SG 1 Gołdap)
6. Aneta Moraszkiewicz (ZSO Gołdap)
7. Katarzyna Bykowska (ZS Kętrzyn)
8. Agnieszka Żarnach (ZSZ Rozogi)
9. Klaudia Rożek (LO Olecko)
10. Malwina Markiewicz (ZSLiZ Karolewo)
Puchary, medale i dyplomy wręczali Stanisław Ramotowski - starosta oraz Bronisława Ludwichowska, uczestniczka igrzysk olimpijskich w Monachium i brązowa medalistka mistrzostw świata w przełajach.

2000 chłopców (gimnazjum)
1. Mateusz Liskowicz (Gim. nr 5 Elbląg)
2. Bartosz Wysocki (Gim. Wilczęta)
3. Dominik Piotrzykowski (Gim. nr 5 Elbląg)
4. Krzysztof Kuriata (Gim. Karolewo)
5. Krzysztof Frąckiewicz (Gim. Wegorzewo)
6. Dominik Szczodruch (Gim. Wieliczki)
7. Cezar Mikołajczyk (Gim. Świętajno)
8. Adrian Brandt (Gim. Bisztynek)
9. Patryk Sikorski (Gim. Biała Piska)
Medale i dyplomy wręczali Wacław Olszewski – burmistrz Olecka oraz Zenon Licznerski (olimpijczyk, srebrny medalista w biegu 4x100 na igrzyskach w Montrealu.

2000 chłopców (szkoły średnie)
1. Wojciech Kopeć (LO VI w Olsztynie)
2. Kamil Frydrych (ZS 1 w Szczytnie)
3. Łukasz Dojnia (ZSZ Ełk)
4. Paweł Markowski (ZST Olecko)
5. Mariusz Danielewicz (ZST Olecko)
6. Jacek Srebrnik (ZSZTE Pasłęk)
7. Dariusz Gołota (ZS 1 Szczytno)
8. Radosław Grygorowicz (ZS 1 Biała Piska)
9. Jedrzej Krasnoborski (LO Węgorzewo)
10. Krzysztof Szocik (SG 1 Gołdap)
Medale wręczali komendanci: policji Marian Stachelek, straży pożarnej Józef Wasilewski oraz Zdzisław Regucki (sekratarz Szkolnego Związku Sportowego), były olecczanin. Uczył się m.in. z Romanem Wojnowskim i Jerzym Miliszewskim.

 

„Tygodnik Olecki” 41(300). Opracował: Bogusław M. Borawski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ostatnia aktualizacja: 10 października 2003 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę