Szpital na plusie!

08.10.2003

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej starosta podczas swego wystąpienia poinformował radnych, że olecki szpital po raz pierwszy od kilku lat osiągnął zysk. W ciągu półtora miesiąca uzyskano około 100.000 złotych.
W swojej wypowiedzi na sesji Rady Miejskiej starosta Stanisław Ramotowski obszernie poinformował o swoich poczynaniach w stosunku do szpitala. Po pierwsze przedstawił trzy programy, według których szpital miał być wyprowadzony na prostą. Pierwszym z nich był apel, by całe społeczeństwo powiatu złożyło się po 200 złotych od osoby, bowiem taka wielkość zadłużenia przypadała na jednego mieszkańca. Starosta zaznaczył, że spodziewał się, iż nie każdego będzie na to stać. Liczył jednak, że przynajmniej 10% społeczeństwa poprze ten apel. 
„Na mój apel odpowiedziało 11 ludzi, w tym pięciu radnych Rady Powiatowej i Związek Nauczycielstwa Polskiego. Złożyli w sumie 4037 złotych, w tym moje 600” – podsumował realizację pierwszego programu starosta. 
Drugim programem było to, aby porozumieć się z wierzycielami, by ci odstąpili od roszczeń przez okres roku. Zamiast odstąpienia, zaczął się wzmożony nacisk na kasę szpitala. 
Trzecim wyjściem było przekształcenie SP ZOZ w spółkę prawa handlowego. Ten wariant właśnie wybrano. Był to wariant dla administracji powiatu najdroższy. Polegał on między innymi na tym, że najpierw pracowników trzeba było zwolnić, zapłacić odprawy, potem ich na powrót przyjąć. Bardzo trudno – jak stwierdził starosta – było uzyskać kredyt, by zrealizować to przedsięwzięcie. 
S. Ramotowki poinformował również o tym, że kiedy leżał w szpitalu na przełomie lipca i sierpnia, komornik zabrał ostatnie 300.000 złotych, które należały się SP ZOZ. Po prostu nie dał rady ze szpitala tymi sprawami kierować.
Starosta zaznaczył również, że gdyby nie zabiegi, takie jak postępowanie układowe, negocjacje z ZUS i innymi wierzycielami, szpital zostałby zamknięty z dniem 1 stycznia tego roku. W tej chwili szpital funkcjonuje od 16 lipca jako spółka „Olmedica”. 
Starosta stwierdził również, że więcej było przeszkadzających niż tych, którzy w wydźwignięciu szpitala na prostą pomagali. „Tych, którzy skutecznie pomagali, można policzyć na palcach jednej ręki” – podkreślił. Podziękował S. Ramotowski dla Rady Miejskiej i burmistrza za 100.000 złotych. „Dzięki tym pieniądzom udało się doprowadzić szpital do końca bez zatrzymywania wyżywienia, leków. Była w tym czasie sytuacja dramatyczna”. 
Spółka „Olmedica” została zarejestrowana w sądzie w przeciągu niecałego miesiąca czasu. Podczas swojej krótkiej działalności zrobiła sporo. Obniżono koszty ubezpieczeń majątkowych od odpowiedzialności cywilnej, obniżono koszty ogrzewania, obniżając koszty zakupu oleju opałowego (ze 1.40 na 1.10 złotego za litr netto), zrezygnowano z utrzymania jednego budynku przenosząc kierowców karetek pogotowia do budynku głównego. Spółka planuje ponadto zmianę systemu grzewczego. Na olej opałowy wydaje się około 50.000 złotych miesięcznie. „Olej opałowy czyści nie tylko środowisko. Bardzo dobrze czyści kieszeń” – stwierdził starosta. Na początek zmieni się ogrzewanie szpitala na miał węglowy, aby w 2006 roku przejść na zrąbki drewniane. Pozwoli to obniżyć koszty ogrzewania placówki o około 250.000 rocznie.

Starosta poinformował również, że 30 września przyszedł transport leków z Auch z Francji i trwa inwentaryzacja tej przesyłki. Pozyskano środki z fundacji. Ponadto Spółka „Olmedica” dysponuje nowym sprzętem medycznym, miedzy innymi z fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prowadzone są rozmowy w sprawie pozyskania uprawnień do prowadzenia specjalizacji w zakresie medycyny rodzinnej oraz chirurgii. Uzyskano w tej kwestii pozytywne opinie konsultantów wojewódzkich i teraz Spółka czeka na decyzję ministra. Pozyskano nowy program leczniczy, który pozwoli do końca roku przyjąć około 400 pacjentek. Bardzo dobrze rozwija się zakres opieki zdrowotnej na wydziale ginekologicznym placówki. Nowy program leczniczy został zgłoszony NFOZ i czeka na decyzję o sfinansowaniu. 
Od przyszłego roku planuje się rozszerzyć zakres świadczeń medycznych o takie dziedziny jak: alergologia, endokrynologia i onkologia. Planuje się również wprowadzić rehabilitację dzienną. Będzie również otwarta pracownia mikrobiologii. Jeszcze do końca tego roku zostanie zakupiona spora ilość niezbędnego sprzętu medycznego. Jeżeli szpital będzie posiadał środki, planuje się zakup nowej karetki. 
Starosta poinformował również, że wynegocjował zwiększenie kontraktu z NFOZ. Ponadto za miesiąc sierpień wypłacono wszystkim pracownikom, oprócz lekarzy, po 150 złotych premii. 
Praktycznie bez nakładów własnych wykonano parking przy szpitalu. Trwają prace przy urządzaniu ogrodu przed szpitalem. 
Starosta S. Ramotowki po raz kolejny zwrócił się do samorządów z terenu powiatu, aby te zrzuciły się na szpital dając po 10 złotych od jednego mieszkańca. 
Na koniec swego wystąpienia starosta powiedział, że zdaje sobie sprawę jak jego poczynania obciążyły kasę powiatu. „Na pewno mamy mniejsze zadłużenie procentowe niż nasze państwo” – stwierdził. „Położenie naszego powiatu nie jest wcale wesołe”, ale jak wynika z działań wokół szpitala i jego utrzymania i reorganizacji, było to działanie w tym czasie jedyne i wygląda na to, że prowadzi ono w dobrym kierunku. 
Starosta zwrócił się również do sołtysów o pomoc w zaopatrzeniu szpitala w żywność. 
Na koniec starosta Stanisław Ramotowski stwierdził, że „za półtora miesiąca funkcjonowania Spółki „Olmedica” nie posiada ona długów, a posiada zysk znaczny, około 100.000 złotych”. 
„Proszę wszystkich Państwa o pomoc dla tej nowej jednostki” – skończył swoją wypowiedź starosta.

„Tygodnik Olecki” 41(300). Opracował: Bogusław M. Borawski

 

 

 

 


Ostatnia aktualizacja: 10 października 2003 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę