Pomnik na cmentarzu ewangelickim

27.10.2003

 Perypetie związane ze sprawą pomnika, który został usunięty z Placu Wolności, wydają się mieć ku końcowi. Na cmentarzu ewangelickim, w jego centrum, stanęła wierna kopia zniszczonego pomnika. 
Restauracji obelisku oraz uzupełnienia go o brakujące element dokonali artyści Alojzy Nawrat oraz Elżbieta Pietras. Orzeł został wykonany przez A. Nawrata, a obelisk wraz ze znajdującą się na nim płaskorzeźbą wykonała E. Pietras. 

Orzeł został odlany w Kowalach Oleckich z żeliwa i pokryty patyną imitującą brąz. Natomiast płaskorzeźba na obelisku została wykonana na starym cokole. Artystka skuła część kamienia, by wydobyć z niego detale płaskorzeźby. 

Symbole militarne przedstawiają typowy półpancerz, jaki nosili kirasjerzy stacjonujący w Olecku, nad nim jest umieszczony hełm niemiecki (pikelhauba). Pod nimi są dwie skrzyżowane stylizowane armaty. Z półpancerza wystają piki kirasjerskie – po dwie z każdej strony. W centrum płaskorzeźby jest umieszczony Krzyż Żelazny z owych czasów. Było to najwyższe odznaczenie za dzielność, które możemy dzisiaj porównać z naszym Virtuti Militari. 
Pomnik uświęcał pamięć olecczan, którzy zginęli podczas kampanii francuskiej w wojnie w 1870 roku. Stanął obok ratusza w miejscu, gdzie teraz stoi obecna płaskorzeźba z orłem. Po drugiej wojnie światowej przerobiono ten obelisk na modłę komunistyczną. Skuto więc płaskorzeźbę i na jej miejscu umieszczono tablicę pamiątkową, zaś orła pruskiego zrzucono i w jego miejsce dano orła polskiego (stylizowanego na orła sztandarowego z okresu wojen napoleońskich). Pomnik ów stał dość długo i został rozebrany bezpośrednio przed wmurowaniem w to miejsce obecnie stojącej płyty pamiątkowej.
Tutaj należy przypomnieć, że cmentarz ewangelicki jest miejscem kultu i z tego powodu jest chroniony prawem. Nie wolno na jego teren wprowadzać psów, ani wywozić tam śmieci. Łamiącym prawo były robione zdjęcia i posłużą one do wszczęcia postępowania wyjaśniającego przez policję. Za niszczenie obiektów sakralnych grozi kara więzienia lub grzywna i z tym właściciele psów oraz osoby zanieczyszczające cmentarz powinny się liczyć.

 TO nr 42 (303) z 15 października 2003 r.


Ostatnia aktualizacja: 04 listopada 2003 w@m

Drukuj Wydrukuj tę stronę